Warszawskie Muzeum Etnograficzne jest jedną z najstarszych placówek tego typu w Polsce. Powstało w roku 1888 i mieści obecnie około 74 tys. obiektów eksponowanych na wystawach stałych i czasowych. Zabytkowy neorenesansowy budynek, w którym mieści się Muzeum, od wielu lat wymagał gruntownego remontu. Na czym polegały prace w Muzeum i jakie daje to możliwości funkcjonowania - opowiedzieli Bratek Robotycki i Aneta Gielo z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Po kolejne środki z Unii Europejskiej placówka aplikuje w Regionalnym Programie Operacyjnym 2014-20. Z wizytą w Muzeum była Beata Stylińska.
Po Gdańsku i Warszawie niedługo dla najmłodszych czytelników przyjdzie czas na Wrocław i Kraków. W Europejskiej Stolicy Kultury od 31 maja po raz kolejny będzie można uczestniczyć w Festiwalu literatury dla dzieci. Celem wydarzenia jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych; dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach, spotkaniach, wystawach, projekcjach filmowych, degustacjach, konkursach i spektaklach. Z dyrektorem festiwalu Łukaszem Dębskim rozmawiał Dawid Dziedziczak.
Reorganizację wnętrz i powiększenie powierzchni wystawienniczej, oczyszczenie i pogłębienie piwnic, gdzie ma znaleźć się sala kinowa, wyposażenie budynku w windy i nowoczesne instalacje zakłada plan przebudowy stołecznego Muzeum Niepodległości. Ogólny koszt przedsięwzięcia to 20 mln zł. Muzeum będzie składać wnioski do konkursów ogłaszanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, ponieważ samorząd województwa ma pewien udział w puli środków krajowych i tu dyrekcja będzie chciała złożyć projekt. O planach muzeum opowiedział wicedyrektor Adam Bacławski.
Sympozjum "Pamięć Europy", organizowane przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, odbyło się w tym roku w siedzibie Węgierskiej Akademii Nauk w Budapeszcie. W ciągu trzech dni, od 24 do 26 maja, debatowano o rewolucji 1956 roku w kontekście węgierskim, polskim i europejskim. Do dyskusji zaproszeni zostali historycy, przedstawiciele muzeów i instytutów pamięci, ośrodków edukacyjnych i naukowych, a także fundacji i stowarzyszeń, zajmujących się historią XX wieku. O tym sympozjum opowiedział dyrektor Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność Rafał Rogulski.
A jakie tematy dotyczące UE znalazły się w prasie europejskiej - o tym Beata Płomecka z Brukseli.
***
Tytuł audycji: Magazyn europejski
Prowadzi: Tomasz Mościcki
Data emisji: 28.05.2016
Godzina emisji: 15.00
mm/mc