"Wszyscy grzesznicy krwawią" i "Fat City". Ameryka bez pudru

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2025 13:28
W "Czytelni" spotkanie z prozą amerykańską. Omawiać będziemy "Wszyscy grzesznicy krwawią" (w tłumaczeniu Jana Kraśki) jednego z mistrzów współczesnego kryminału - S.A. Cosby'ego oraz "Fat City" Leonarda Gardnera - klasyczną powieść z 1969 roku, która po raz pierwszy ukazuje się po polsku (przekład Tomasz Antosiewicz).
Okładki książek Wszyscy grzesznicy krwawią i Fat City
Okładki książek "Wszyscy grzesznicy krwawią" i "Fat CityFoto: materiały prom.

"Wszyscy grzesznicy krwawią" (tł. Jan Kraśko)

W hrabstwie Charon w Wirginii, gdzie zbrodnia wydaje się jedynie wspomnieniem, strzelanina w szkole ujawnia serię makabrycznych morderstw, a ślady prowadzą do lokalnego Kościoła. Szeryf Titus Crown, ruszając tropem mordercy, musi zmierzyć się z tragiczną prawdą o społeczności, w której dorastał i którą, jak myślał, świetnie zna…

Cosby łączy duszną atmosferę amerykańskiego Południa z dynamiczną narracją i moralnymi dylematami, które wbijają czytelnika w fotel. To opowieść o winie, odkupieniu i walce z uprzedzeniami, w której nie brakuje brutalnej prawdy o ludzkiej naturze. Gdy mroczne sekrety wyłażą na światło dzienne, Titus musi się zmierzyć nie tylko z przestępcą, ale także z własną przeszłością i wątpliwościami, które rzucają cień na jego determinację.

Pełna napięcia, emocji i niepokojących pytań powieść Cosby'ego udowadnia, dlaczego jest on jednym z najważniejszych głosów we współczesnej literaturze kryminalnej.

"Fat City" (tł. Tomasz Antosiewicz)

Amerykański klasyk na miarę Stonera wreszcie w polskim przekładzie.

W jednym z rolniczych miast na kalifornijskiej prowincji przecinają się losy dwóch mężczyzn. Przypadkowy sparing w klubie YMCA skłania młodszego z nich, by spróbować szczęścia w boksie, a starszego do wznowienia szybko przerwanej kariery. Ernie i Billy, tak jak wielu innych, dali się skusić obietnicą lepszego życia, ucieczki od harówki za marny grosz, od miłosnych rozczarowań, szarzyzny obskurnych spelun. Zmagania na ringu jednak tylko na chwilę pozwalają zapomnieć o codzienności. Leonard Gardner bez sentymentów i efekciarskich klisz przedstawia ciemne oblicze sportu i zwykłej, szarej Ameryki.

Powieść Leonarda Gardnera z 1969 roku, nominowana do National Book Award i niemal od razu przeniesiona na ekran przez Johna Houstona (Zachłanne miasto), zyskała uznanie wielu wybitnych pisarzy, m.in. Joan Didion, Joyce Carol Oates, Raymonda Carvera, Patricka deWitta i Denisa Johnsona.

[opisy lektur pochodzą od wydawców]

Książki omawiać będziemy wraz z Marcinem Gaczkowskim i Piotrem Koftą.

***

Na audycję "Czytelnia" w sobotę (10.05) w godz. 12.00-12.30 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

pg/k

Czytaj także

Co skrywa Biały Dom? Tajemnice siedziby prezydentów USA

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2024 11:20
Jak się żyje w Białym Domu? Co znajduje się w części prywatnej? Co kryją jego podziemia? Jak wyglądała masońska ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod Biały Dom? Tajemnice siedziby prezydentów USA w książce "Zakamarki Białego Domu" zdradza Marek Wałkuski, amerykański korespondent Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń