Posłuchaj
07:43 _PR2_AAC 2021_01_22-16-46-39.mp3 Julia Różewicz opowiada o literaturze czeskiej na polskim rynku wydawniczym
Julia Różewicz o świecie czeskich pisarzy
Julia Różewicz o świecie czeskich pisarzy
- Havel od kuchni to książka, o której można powiedzieć, że rozbiła przedświąteczny bank - stwierdziła tłumaczka, która dodała również, że pozycja ta znakomicie wypełniła lukę na rynku książek kulinarnych. Są to przepisy najbardziej znanego czeskiego prezydenta, które anegdotami i wspomnieniami ubarwił jego wieloletni przyjaciel i bliski współpracownik Michael Žantovský.
Chirurgia relacji rodzinnych
Literackie chichoty i humory
Literackie chichoty i humory
Pisarze czescy, znani nam głównie ze specyficznego humoru, w ostatnich latach wyszli z obszaru, który stał się ich kliszą. Coraz więcej autorów porusza trudną problematykę.
- Petra Soukupová dała się już poznać na rynku polskim jako specjalistka od "krojenia" rodziny. - Można powiedzieć, że ktoś bierze bohaterów pod lupę, ale Petra ich kroi, jest chirurgiem relacji rodzinnych, dociera nie tylko pod skórę, ale do kości i nerwów - mówiła Różewicz.
Wielki sukces odnoszą także powieści Bianki Belovej, która swych bohaterów umiejscawia w niedookreślonym czasie i przestrzeni, jak ma to miejsce w jej ostatniej powieści Monie.
Julia Różewicz zwróciła również uwagę na książkę Anny Bolavej W ciemność.
Humor i kryminały
- Wciąż żywa jest tradycja humoru, o czym świadczy bardzo dobra sprzedaż powieści Petra Šabacha - mówiła Julia Różewicz. Twórca ten to mistrz anegdoty, autor takich powieści jak Dowód osobisty, Masłem do dołu czy Pijane banany.
Tłumaczka i wydawczyni wspominała także w audycji o pełnych humoru powieściach Evžena Bočka - kasztelana zamku w Miloticach, który debiutował już w latach 90., a także opowiadała o książkach, do których często wraca.
Wymieniała m.in. psychodelicznego pisarza Ladislava Fuksa - autora powieści Palacz zwłok oraz Myszy Natalii Mooshaber. Wspominała też Przypadki inżyniera ludzkich dusz Josefa Škvoreckiego. - Ta książka to absolutny skarb literatury czeskiej. To książka, w której jest wszystko: i historia, i miłość, i humor, i polityka - podkreślała Różewicz.
***
Tytuł audycji: Literackie witaminy
Prowadziła: Kinga Michalska
Gość: Julia Różewicz (bohemistka, tłumaczka, wydawczyni)
Data: 22.01.2021
Godz. emisji: 16.45