"Potwór ze Świętej Heleny" i "W cieniu orła". Opowieści historyczne z udziałem Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2024 15:03
W "Czytelni" spotkamy się z Iwoną Rusek i Piotrem Koftą, którzy zrecenzują książki Alberto Sancheza Pinola "Potwór ze Świętej Heleny" (tł. Dorota Elbanowska) oraz Arturo PerezA-Reverte "W cieniu orła" (tł. Filip Łobodziński).
W Czytelni: Alberto Sanchez Pinol Potwór ze Świętej Heleny (tł. Dorota Elbanowska) i Arturo Perez-Reverte W cieniu orła
W Czytelni: Alberto Sanchez Pinol "Potwór ze Świętej Heleny” (tł. Dorota Elbanowska) i Arturo Perez-Reverte "W cieniu orła"Foto: Materiały prasowe

"Potwór ze Świętej Heleny" to powieść o wydarzeniach o wyspie, na którą został zesłany Napoleon Bonaparte. Jak czytamy w opisie książki: W roku 1819 Markiza Delphine de Sabran i jej kochanek, znakomity pisarz François-René de Chateaubriand, odwiedzają Napoleona Bonaparte na wyspie Świętej Heleny, gdzie cesarz ostatnie lata swojego życia spędza w angielskim areszcie. Delphine, słynna kurtyzana, pragnie spotkać najwspanialszego mężczyznę swoich czasów, ale cesarz w niczym nie przypomina wyidealizowanego bohatera, którego spodziewała się spotkać, a wyspa okazuje się szara i brzydka, roi się od szczurów, i cała jest jakby pod przeklętym wpływem słynnego więźnia. Legenda opowiedziana przez marynarza ostrzega odwiedzających, że Napoleon nie jest jedynym potworem, jakiego spotkają. Kolejne krwiożercze stworzenie będzie siać przerażenie na wyspie.

"W cieniu orła" to powieść oparta na wydarzeniach historycznych. Podczas kampanii rosyjskiej 1812 roku, gdy wojska napoleońskie są u progu klęski na polu bitwy, osamotniony batalion byłych jeńców hiszpańskich, których przymusem wcielono do armii francuskiej, posuwa się nieustraszenie w nienagannym szyku, z orłem pod wiatr i bagnetami na sztorc. Hiszpańscy żołnierze próbują przejść na stronę Rosjan. Błędnie interpretując ich intencje, Mały Kapral – czy raczej Cholerny Kurdupel albo Le Petit Coutafon – bierze ich rejteradę za akt bohaterstwa i rozkazuje kawalerii ruszyć z szaleńczą odsieczą.

[Powyższe opisy pochodzą od wydawców]

***

Na audycję "Czytelnia" w sobotę (30.11) w godz. 12.00-12.30 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

dz/am

Czytaj także

Portret mężczyzny w czasach przełomu: od ułana do inżyniera

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2024 18:00
Marszałek Piłsudski, inżynier Karwowski, Lech Wałęsa, a może Adaś Miauczyński? - Jaki był wzorcowy polski mężczyzna ubiegłego wieku? Czy w ogóle istniał? Po historii polskiej męskości, jej archetypów i atrybutów oprowadził nas w Dwójce profesor Wojciech Śmieja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sierpień" i "Koniec zabawy". Proza pełna refleksji

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2024 13:00
W "Czytelni" spotkaliśmy się z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą, którzy zrecenzowali dwie książki: "Sierpień" Pawła Sołtysa, a także "Koniec Zabawy" Jacka Melchiora.
rozwiń zwiń