Szymbark - ofiara współczesnej historii

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 09:00
Położony na wzgórzu, nad brzegiem jeziora, oparty o stary, wielki park, zachwyca monumentalną, ciekawą architekturą, kusi tajemnicą historii starych murów.
Audio
  • Szymbark - ofiara współczesnej historii (Zaginiony świat - powroty/Dwójka)
Ruiny Zamku w Szymbarku
Ruiny Zamku w SzymbarkuFoto: Wikipedia domena publiczna

To zamek inny niż pozostałe zamki regionu, mniejszy jedynie od malborskiego, pierwotnie broniony i jednocześnie zdobiony przez dziesięć różnych wież, z potrójną brama wjazdową, do której jeszcze do końca XVIII wieku wiódł zwodzony most. Jako jedyny z zamków państwa krzyżackiego został później przekształcony w reprezentacyjną rezydencję rodową, która pielęgnowana i upiększana harmonijnie w poszanowaniu własnej historii, przetrwała do 1945 roku. Rozszabrowany i podpalony przez żołnierzy Armii Czerwonej już po zaprzestaniu działań wojennych, jest też niemym świadkiem najnowszej historii regionu.

Zamek wzniosła kapituła pomezańska, która swą główną siedzibę miała w oddalonym o 40 km na zachód Kwidzynie. W Szymbarku swą siedzibę miał prepozyt kapituły, który zajmował się między innymi lokacją wsi, przyjmowaniem osadników głównie z krajów niemieckich. Wielki zamkowy dziedziniec, mierzący prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych, zaprojektowany został zapewne w ten sposób, by dawać schronienie osadnikom, przybywającym do nowopowstającego na tym północnym skrawku Europy państwa zakonnego.
W XIV i XV wieku zamek w Szymbarku, pełnił też szczególną funkcję – działało tu skryptorium zajmujące się przygotowywaniem odpisów dokumentów krzyżackich i papieskich, wypożyczonych z malborskiego archiwum w związku ze wznowieniem przez papieża Marcina V procesu polsko-krzyżackiego.

Po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego zamek szymbarski przeszedł w prywatne ręce. Właścicielami rezydencji szymbarskiej były znakomite rody pruskie: von Polentz, von und zu Eulenburg, von Schlieben, wreszcie Finck von Finckenstein. Do tych ostatnich zamek należał prawie 250 lat, do końca drugiej wojny światowej. Finck von Finceksteinowie szczególnie dbali o zamek, za ich czasów miały tu miejsce liczne inwestycje, rozbudowy w stylu neogotyckim. W latach 1904–1934 wiele prac konserwatorskich na zamku przeprowadzono pod kierunkiem Bernarda Schmida, następcy Konrada Steinbrechta w Malborku.
Pod koniec wojny ostatni właściciele, za namową księcia Aleksandra zu Dohny ze Słobit/Schlobitten, zlecili wykonanie szczegółowej dokumentacji fotograficznej zamku, która liczyła 350 szklanych negatywów. Zagubiona w wojennej zawierusze, szczęśliwie odnalazła się w jednym z berlińskich antykwariatów. Te zdjęcia są niezwykłym zapisem utraconych dóbr, pięknej architektury, przedmiotów, ale też czasu.
Zamek w Szymbarku, a właściwie jego ruiny, służą czasem jako oprawa filmowa, tutaj m.in. niemiecki reżyser Volker Schlöndorff kręcił sceny filmu "Król Olch", według słynnej książki Michela Tourniera.

Do wysłuchania nagrania audycji zapraszają Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Piotr Matwiejczuk.

Zobacz więcej na temat: podróże
Czytaj także

"Wawel Północy" w Lidzbarku Warmińskim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 09:00
- Na początku XIV wieku stała tu tylko drewniana strażnica, ale biskupi warmińscy i tak chętnie odwiedzali to miejsce. Może dlatego, że budowla była pięknie położona w zakolu Łyny i Symsarny - w audycji "Zaginiony świat - powroty" mówiliśmy o zamku w Lidzbarku Warmińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reszel z oknem na całą Warmię

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 15:00
Reszel to jedno z tych warmińskich miasteczek, do którego zawędrować trzeba koniecznie, jeśli zamiarem podróżnika jest chęć poznania Warmii. My wybraliśmy się tam w kolejnym odcinku audycji "Zaginiony świat - powroty".
rozwiń zwiń