Michał Oleszczyk, który jest przed swoim pierwszym gdyńskim festiwalem w roli jego dyrektora, zapowiada, że radykalnych zmian nie będzie. Te z powodzeniem wprowadził jego poprzednik Michał Chaciński. - Inaczej zorganizuję pewne konkretne aspekty - zapowiadał w audycji "W tyglu kultury".
Jedna ze zmian dotyczyć będzie konkursu "Młodego kina". Nowy dyrektor zamierza podnieść jej prestiż między innymi poprzez podniesienie wymagań dla młodych twórców: - Selekcja w tej sekcji festiwalu istniała na minimalnym poziomie. W zeszłym roku do konkursu dostało się 40 tytułów. Ta ilość owocowała zaniżoną jakością i zaniżonym prestiżem całości. Ja zaostrzę selekcję. Poza tym filmy pokazywane będą nie na obrzeżach festiwalu, gdzieś chyłkiem, rano, tylko wyświetlimy je w Teatrze Muzycznym w Gdyni - zapowiadał gość Jacka Wakara.
Dla odmiany szerzej uchylone będą drzwi dla twórców filmów pretendujących do "Złotych Lwów", głównej nagrody festiwalu. - Uważam, że dotychczasowa selekcja Michała Chacińskiego była za ostra, że nadał zbyt indywidualny rys temu konkursowi - oceniał Michał Oleszczyk. - Nawet na tych największych festiwalach na świecie konkurs główny nie jest tylko i wyłącznie konkursem arcydzieł. Te konkursy są różnorodne i bardzo nierówne. Wprowadzanie dużego napięcia wokół selekcji i skłócanie środowiska nie jest czymś dobrym - podkreślał.
Goszczący w Dwójce reżyser Janusz Zaorski przestrzegał, że podobnie jak Michał Chaciński, tak i Michał Oleszczyk musi być gotowy na kłopoty z wieloma reprezentantami środowiska filmowego. - Niektórzy przez minione 40 lat zostali przyzwyczajeni, że wszystkie filmy są w konkursie, że nie jest potrzebna selekcja. Nie mogą zrozumieć, że festiwal jest od popierania kina artystycznego, eksperymentalnego, i że filmy dla szerokiej publiczności mają swoją nagrodę w kinach, bo widzowie głosują na nie nogami. To jest część problemów, z którymi nie poradził sobie Michał Chaciński, a z którymi zmierzyć się będzie musiał Michał Oleszczyk - wyliczał.
Tegoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 15-20 września. Więcej organizacyjnych szczegółów tej imprezy, ale też przemyśleń na temat sytuacji polskiego środowiska filmowego - w nagraniu audycji z udziałem Janusza Zaorskiego, nowego dyrektora festiwalu Michała Oleszczyka oraz Jakuba Cumana ze Stowarzyszenia Film 1,2.
Audycję przygotował Jacek Wakar.
bch/asz