Krynica Nikifora. 50 lat po śmierci malarza

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 11:00
- Możemy mówić o pewnym kulturowym fenomenie Nikifora - podkreślał w Dwójkowym reportażu kustosz krynickiego Muzeum Nikifora Zbigniew Wolanin.
Audio
  • Krynica Nikifora. 50 lat po śmierci malarza (Mikrokosmosy/Dwójka)
Muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju
Muzeum Nikifora w Krynicy ZdrojuFoto: Shutterstock/Agnes Kantaruk

Nikifor 1200.jpg
Krynica zaprasza na wakacje z Nikiforem

- Był to człowiek bezdomny, malarz uliczny, który przez część swojego życia był odrzucony, traktowany lekceważąco - przypominał Zbigniew Wolanin, dodając, że współcześnie twórczość Nikifora cieszy się ogromnym szacunkiem. - Galerie w wielu krajach świata chcą mieć jego wystawę, ceny jego obrazów biją rekordy. Nikifor to fenomen na scenie sztuki europejskiej XX wieku.

W nagraniu audycji wysłuchamy opowieści o - owianym w wielu miejscach tajemnicą - życiu i oryginalnej twórczości Nikifora ("był trochę takim malarskim reporterem"), a także o związkach malarza z uzdrowiskiem.

Krynica obchodzi w tym roku 50. rocznicę śmierci Nikifora.

***

Tytył audycji: Mikrokosmosy

Przygotowała: Justyna Piernik

Goście: Zbigniew Wolanin (kustosz Muzeum Nikifora), Piotr Trochanowski (poeta i pieśniarz łemkowski) oraz Aleksander Półchłopek (syn jednego z opiekunów artysty)

Data emisji: 5.08.2018

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

Nikifor: moje obrazy to rozmowy z Bogiem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 05:45
W ciągu swojego życia namalował kilkadziesiąt tysięcy rysunków. Uważał, że obrazek jest dopiero skończony, kiedy on sam zrobi mu ramkę.
rozwiń zwiń