800 tys. Rosjan na Łotwie. Przyszli separatyści?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 18:00
- 70 procent spośród nich czuje związek z Łotwą. Ryzyko jest więc niewielkie - ocenił dyrektor Łotewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dr Andris Spruds.
Audio
  • 800 tys. Rosjan na Łotwie. Przyszli separatyści? (Puls świata/Dwójka)
Ryga. Czy to piękne miasto powinno czuć się zagrożone polityką Rosji?
Ryga. Czy to piękne miasto powinno czuć się zagrożone polityką Rosji?Foto: Wikipedia/CC/fi:Kuva:Riian vanhakaupunki.jpg

Największy niepokój budzić może grupa 300 tysięcy bezpaństwowców. Okazuje się jednak, że także w tej grupie dominuje (7 na 10 ankietowanych) patriotyczny stosunek do Łotwy. - Większość z nich zachowuje status bezpaństwowca. Rezygnując z łotewskiego obywatelstwa, zyskują prawo bezwizowego wjazdu na teren Rosji, gdzie często mieszkają ich rodziny - wyjaśnił ekspert. Zaznaczył jednocześnie, że pozostałe 200-300 tysięcy Rosjan i osób rosyjskojęzycznych zamieszkujących Łotwę stać się może potencjalnie obiektem zewnętrznej manipulacji.

Prowadzący audycję Krzysztof Renik rozmawiał także z ministrem obrony Łotwy Raimondsem Vejonisem, który mówił o sytuacji na granicy z Rosją oraz o działaniach zmierzających do zwiększenia militarnego bezpieczeństwa kraju.

***

Tytuł audycji: "Puls świata"
Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: Raimonds Vejonis (minister obrony Łotwy),  dr Andris Spruds (dyrektor Łotewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 11.02.2015
Godzina emisji: 17.15

mm/jp

Czytaj także

Europejscy premierzy na rosyjskich etatach

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 22:00
- Byli szefowie rządów Niemiec i Finlandii są lobbystami rosyjskich spółek energetycznych. A warto się też przyjrzeć działaniom aktywnych polityków europejskich - zwrócił uwagę Ryszard Czarnecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Łotwa powinna obawiać się Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 21:35
Choć na Łotwie nie panują nastroje separatystyczne, to europejscy politycy coraz częściej mówią, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie i następne mogą być kraje bałtyckie. Zwłaszcza, kiedy rosyjskie wojska właśnie zwiększyły aktywność przy granicy z Łotwą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed szczytem w Mińsku. Co zrobi Putin?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 22:35
Na 11 lutego zaplanowano w Mińsku szczyt przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec. Czy możliwe jest pokojowe rozwiązanie konfliktu na wschodzie Ukrainy?
rozwiń zwiń