Jak Europa może chronić swoich pracowników?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 08:00
Na ile Bruksela może wpływać na prawa pracowników w krajach UE? – To zależy od tego, do jakich dokumentów się odwołujemy – mówił politolog Bartosz Rydliński.
Audio
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i inni politycy UE w drodze na obrady europejskiego szczytu społecznego
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i inni politycy UE w drodze na obrady europejskiego szczytu społecznegoFoto: PAP/Rafał Guz

17 listopada w Goeteborgu odbył się szczyt społeczny UE, w którym wzięła udział m.in. premier Polski Beata Szydło. Głównym tematem spotkania były kwestie zatrudnienia oraz dostępu do rynku pracy. Omawiając relację Brukseli i państw członkowskich w tym zakresie, poruszyliśmy temat tzw. europejskiego filaru praw społecznych.

– Można powiedzieć, że to taka duża europejska karta praw podstawowych, bardzo wartościujący dokument wskazujący elitom politycznym UE, w jakim kierunku wspólnota powinna podążać w dziedzinie praw społecznych – powiedział Bartosz Rydliński.

W Dwójce rozmawialiśmy o szczegółach tego dokumentu, zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób odnieść się do bardzo ogólnych sformułowań w nim zawartych i dlaczego w ogóle jest on tak istotny. Europejski filar praw społecznych to bowiem "pierwszy tego typu dokument, który odchodzi od narracji neoliberalnej" z czasów José Manuela Barroso. W tym kontekście znaczące jest nawet miejsce, w którym odbył się szczyt.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Gość: Bartosz Rydliński (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego)

Data emisji: 17.11.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/mz

Czytaj także

Deklaracja Balfoura. "Dokument, który zmienił wiele"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 15:00
W "Pulsie świata" wraz z amerykańskim historykiem Philipem Earl Steele rozmawialiśmy na temat deklaracji Balfoura – dokumentu, który miał wpływ na polityczną układankę na Bliskim Wschodzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trump w Azji. Czy osiągnie porozumienie z Chinami?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 10:00
- Xi Jiping nie boi się Trumpa i według mnie nie będzie skłonny do ustępstw wobec USA – tak o pozycji chińskiego przywódcy w kontekście wizyty Donalda Trumpa w Państwie Środka opowiadał Bruno Tertrais.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brexit. Premier May między młotem a kowadłem

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 11:20
- Kluczową sprawą jest impas wokół ochrony praw obywateli po Brexicie. Unia chce kontynuacji jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, Brytyjczycy to odrzucają. Idzie ku katastrofie – powiedział w Dwójce Przemysław Biskup.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieniądze z Unii na zbrojenia. Ile dostanie Polska?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 18:00
- Obawiam się, czy Polska Grupa Zbrojeniowa, która jest w trakcie formowania, uszczknie coś z tego ogromnego tortu, jaki Unia zacznie dzielić – powiedział w Dwójce dr Janusz Onyszkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna dezinformacyjna, czyli jak Kreml atakuje Europę

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 12:00
- Rosjanie dla każdego kraju mają przemyślaną strategię: na przykład nie można sprawić, żeby Polska stała się prorosyjska, ale można wspierać tendencje, które pogorszą jej relacje z Ukrainą i Niemcami - podkreślił Jakub Janda.
rozwiń zwiń