Kolumbia. "Do pokoju wciąż daleka droga"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 08:00
- Społeczeństwo kolumbijskie jest wciąż podzielone. Dobrze pokazują to reakcje na porozumienie pokojowe zawarte między rządem a rebeliantami Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN) – powiedział Lech Miodek, były dyplomata w krajach latynoamerykańskich.
Audio
  • Lech Miodek o procesie pokojowym w Kolumbii (Puls świata/Dwójka)
Demobilizacja oddziału Armii Wyzwolenia Narodowego (Puls świataDwójka)
Demobilizacja oddziału Armii Wyzwolenia Narodowego (Puls świata/Dwójka)Foto: PAP/EFE/Mauricio Dueńas Castańeda

- Kolumbijczycy nie przyjęli tego porozumienia jednoznacznie. W kraju wciąż trwa impas: z jednej strony udało się już skazać niektórych wojskowych, którzy szczególnie wyróżnili się przez te lata przemocą wobec cywilów. Z drugiej strony pozostaje jednak nierozwiązany spór o to, jak podchodzić do samych partyzantów. Ci ostatni mówią, że maja prawo prowadzić teraz godne życie i nie chcą być przez nikogo szantażowani. Ze wszystkich stron dochodzą jednak głosy, że ludzie ci powinni być osądzeni – dodał gość Dwójki.

W nagraniu audycji posłuchamy o początkach działań Armii Wyzwolenia Narodowego i wyborach parlamentarnych, jakie odbędą się w przyszłym roku w Kolumbii.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Gość: Lech Miodek (były ambasador w krajach latynoamerykańskich)

Data emisji: 3.10.2017

Godzina emisji: 17.45

mz/gs

Czytaj także

Macron chce przebudowy UE. Czy będzie w niej miejsce dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 15:00
Prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił swoją wizję rozwoju Unii Europejskiej, w której potęga Europy będzie budowana wokół strefy euro. - W tej sytuacji Polacy będą musieli wkrótce odpowiedzieć, czy chcą się dalej integrować, czy nie - oceniał w Dwójce publicysta Paweł Kowal.
rozwiń zwiń