"Czechy zostaną w drugim szeregu Unii"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 18:00
- Jeśli miałbym postawić pieniądze na to, jak teraz będzie wyglądała polityka Czech wobec Unii, to obstawiałbym, że nie będą one podejmować żadnej aktywnej roli i nie staną się powodem problemów - powiedział Michal Korzan.
Audio
  • Michal Korzan o sytuacji w Czechach po wyborach parlamentarnych (Puls świata/Dwójka)
Andrej Babi, lider zwycięskiej partii ANO
Andrej Babiš, lider zwycięskiej partii ANOFoto: PAP/EPA/Martin Divisek

Ekspert Institute Central Europe w Pradze komentował w Dwójce rezultat wyborów w Czechach. Gość "Pulsu świata" jest zdania, że skoro 60 proc. głosów oddano na partie, które mają tylko listy spraw do załatwienia bez konkretnych programów  to znaczy, że wyborcy poczuli się zapomniani przez dotychczas rządzących. Co dalej?

Według Korzana fakt, że liczba głosów oddanych w wyborach na partie eurosceptyczne lub otwarcie antyunijne była ogromna jest znamienny i dlatego zwycięska partia ANO będzie dalej przygrywać nastrojom społecznym, które koncentrują się wokół sprzeciwu wobec strefy euro. Gość Dwójki nie ma jednak wątpliwości co do dalszego rozwoju wypadków.

- Czechy zwykle trzymają się z boku, nie podejmują inicjatyw na szczeblu europejskim. Kryzys migracyjny był tutaj wyjątkiem, ale stało się tak, bo mogliśmy się schować za Grupą Wyszehradzką. Byliśmy przeciwko unijnym inicjatywom, ale nie przewodziliśmy temu sprzeciwowi. I tak będzie dalej - powiedział Michal Korzan.

Jakie podstawy mają jego przewidywania? Jak Czechy zamierzają wzmocnić swoją pozycję w Unii i czy jest na to szansa? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Goście: Michal Korzan (Institute Central Europe w Pradze)

Data emisji: 25.10.2017

Godzina emisji: 17.45

mko/mz

Czytaj także

Czym jest dla Polski Grupa Wyszehradzka?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 18:25
– Jest to ważny wymiar naszej polityki zagranicznej, nie możemy go jednak traktować jako panaceum na wszelkie problemy – mówił Aleksander Gubrynowicz z Instytut Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europa według generała de Gaulle'a

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 18:30
- Charles de Gaulle był przekonany, że elementem, który spaja Europę, jest suma, jaką tworzą jej narody, a nie federalistyczny bałagan – powiedział w Dwójce płk. Frédéric Guelton.
rozwiń zwiń