- Gdy fala historii zmienia kierunek, jednych zatapia, a inni potrafią się na niej unosić. Dewiacja współczesnej Europy to próba poddania się takiej fali - powiedział socjolog kultury prof. Krzysztof Wielecki. Jego zdaniem kryzys trwa od połowy lat 70. i wiąże się z przyjęciem modelu neoliberalnej świeckiej demokracji. - Fukuyama obwieścił koniec historii i zapanowanie raju na ziemi. Sam tylko kryzys gospodarczy, z którego wciąż wychodzimy, pokazuje, jak bardzo się mylił - podkreślił prof. Wielecki.
Zarówno socjolog kultury, jak też pozostali goście Bartosza Panka - ks. biskup Michał Janocha oraz Krzysztof Stanowski, zgadzają się, że panaceum na obecny kryzys może być powrót - do wcale nie tak odległych - korzeni.
- Dopóki Europa działała tak, jak ją wymyślili ojcowie-założyciele, wszystko dobrze funkcjonowało - zwrócił uwagę prof. Wielecki. - A Jean Monnet czy Robert Schuman nie kryli się ze swoją religijnością. Nie dążyli oczywiście do państwa kościelnego, lecz do państwa otwartego, jednak opartego na podstawowych wspólnych wartościach, które wiara mocno gruntuje - dodał.
Co ciekawe, samych korzenie idei państwa świeckiego doszukać można się w... chrześcijańskiej średniowiecznej Europie.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Bartosz Panek
Goście: ks. biskup Michał Janocha, Krzysztof Stanowski (Prezez Fundacji Solidarności Międzynarodowej), prof. Krzysztof Wielecki (socjolog kultury)
Data emisji: 7.03.2016
Godzina emisji: 18.00
O współczesnej roli chrześcijaństwa rozmawialiśmy przed X konferencją Zjazd Gnieźnieński, która odbywa się pod hasłem "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa".
mm/gs