Claudio Magris. Don Kichot w wielokulturowej Europie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 18:30
– Koegzystencja z innymi jest trudna, czasem nawet bycie z samym sobą staje się nieznośne – mówił wybitny włoski pisarz, eseista i tłumacz.
Audio
  • Claudio Magris. Don Kichot w wielokulturowej Europie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Claudio Magris odwiedził niedawno Polskę w związku z wydanym właśnie zbiorem jego esejów O demokracji, pamięci i Europie Środkowej
Claudio Magris odwiedził niedawno Polskę w związku z wydanym właśnie zbiorem jego esejów "O demokracji, pamięci i Europie Środkowej"Foto: PAP/EPA/MARTA PEREZ

Zdaniem Claudia Magrisa problem imigrantów w Europie zawsze był poważny, dziś zaś - w obliczu liczby osób przybywających na nasz kontynent - stał się bardziej dramatyczny. Nie usprawiedliwia to jednak jego zdaniem "wielu bezsensownych i bezpodstawnych obaw". – Widzę wiele uprzedzeń, chorobliwą obawę o własną tożsamość, gorączkowe odrzucenie innych, o innej kulturze i innym kolorze skóry – powiedział.

Z drugiej strony pisarz widzi kłopot także w idei wielokulturowości, która w wielu miejscach Europy skończyła się niepowodzeniem, bo oparta była na naiwnych złudzeniach – Podeszliśmy do tej sprawy jak dyletanci. Zbyt małą wagę przyłożyliśmy do potencjalnych trudności – stwierdził.

Zarazem jednak Claudio Magris zwrócił uwagę pewne pozytywne strony złudzeń i rozczarowania, popierając to odwołaniem do tygielka golibrody widzianego oczami Don Kichota.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Claudio Magris (pisarz, eseista, tłumacz)

Data emisji: 14.06.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/kd

Czytaj także

Dzienniki Rosenberga. U źródeł logiki nazistów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 19:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o zapiskach głównego ideologa III Rzeszy, które ukażą się niebawem w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Twierdzenie Polaka wygrało wojnę"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 19:00
- Nie bomba jądrowa, nie penicylina, lecz właśnie abstrakcyjne twierdzenie matematyczne Mariana Rejewskiego zdecydowało o wyniku II wojny światowej - mówił Marek Grajek, autor książki "Enigma. Bliżej prawdy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczestnictwo w kulturze. Jest źle czy inaczej?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 10:00
- Statystyki mówią, że nie chodzimy do teatru, nie czytamy książek, nie odwiedzamy muzeów. A może coś ucieka w tej statystce? - pytał w Dwójce dr Tomasz Kukołowicz z Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń