Bunt w fabryce zagłady

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 11:00
- Kiedy w lipcu 1942 roku ruszyła wywózka Żydów warszawskich, czyli elity świata żydowskiego, maszyna śmierci w Treblince była już rozpędzona i działała straszliwie skutecznie. To była potworna maszyna skrojona na potrzeby zagłady – mówił w Dwójce Michał Wójcik.
Audio
  • Bunt w fabryce śmierci (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci, okładka książki, wyd. Znak
"Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci", okładka książki, wyd. ZnakFoto: mat. prom./shutterstock.com/cagi

d82-ribbentrop-beck-czy-pakt663.jpg
"Grzech aliantów polegał na obojętności wobec Polski"

W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z autorem nowo wydanej książki "Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci". Dokładnie 75 lat temu, 2 sierpnia 1943 roku, miał miejsce bunt - być może lepszym słowem jest powstanie - w największym obozie zagłady na terenie Generalnej Guberni, w Treblince.

Jak do tego mogło dojść? Ilu było konspiratorów i jak zdobyli broń? W jaki sposób w miejscu, w którym zginęło najpewniej 800 tysięcy ludzi, Niemcy nie wykryli spisku? Ilu z powstańców udało się uciec i przeżyć wojnę? Czy był to sukces czy porażka? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: Michał Wójcik (autor książki "Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci")

Data emisji: 2.08.2018

Godzina emisji: 17.30

jp/mko

Czytaj także

Rzeź na Wołyniu. 75 lat później

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 15:58
- Obok czynnika etnicznego, dużą rolę w genezie zbrodni wołyńskiej odegrali Niemcy i sowieci, którzy zniszczyli wartości moralne pokazując, że mordowanie i wysiedlanie jakiegoś narodu jest sposobem rozwiązywania problemów – mówił w Dwójce dr Andrzej Szeptycki.
rozwiń zwiń