Wołyń, Serwis specjalny Polskiego Radia
11 lipca 1943 r. na Wołyniu miała miejsce krwawa niedziela, czyli masowa eksterminacja polskiej ludności cywilnej. Według polskich badaczy tego dnia zginęło z rąk ukraińskich kilkanaście tysięcy Polaków. Mnożą się na ten temat komentarze oraz apele, a także próby rozstrzygnięcia wątpliwości.
Jak na historię rzezi wołyńskiej patrzymy dzisiaj, 75 lat później? Jak to się stało, że zwykli ludzie, którzy nie należeli do OUN, ani do sotni uwierzyli, że dobrze jest zamordować polskiego sąsiada, czyli kogoś, kogo bardzo dobrze się znało? - Wydaje się, że to kwestia wojennego kontekstu, codzienności zabijania. Wcześniej sowieci wysiedlali i mordowali Polaków, potem Niemcy wysiedlali i mordowali Żydów. Zbrodnia stała się sposobem działania i Ukraińcy zrobili to samo uznając, że to posłuży w budowie niepodległego państwa – stwierdził gość audycji.
Jaka była geneza powstania Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów? Dlaczego władze II RP nie podjęły konsekwentnych działań na rzecz integracji narodowościowej na Wołyniu? Na jakich nastrojach grała OUN jeszcze przed wybuchem II wojny? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Michał Nowak
Gość: dr Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW)
Data emisji: 11.07.2018
Godzina emisji: 17.30
jp/mko