Gośćmi audycji byli Maja Brzozowska-Brywczyńska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kaja Klimek – publicystka popkulturowa i Marcin Kube – publicysta "Plus Minus Rzeczpospolita", z którymi rozmawialiśmy o produkcjach telewizyjnych adresowanych do współczesnej młodzieży.
Brak samoakceptacji, rozbite rodziny, uzależnienie od leków, cynizm, okrucieństwo i narkotyki – to obraz życia nastolatków, który coraz częściej można znaleźć w skierowanych do nich serialach ("Euforia", "13 powodów", "Sex Education"). Ich dosłowność jest tak daleko posunięta, że Netflix niedawno zdecydował nawet o usunięciu kilkuminutowej sekwencji samobójstwa z 1. sezonu "13 powodów", który Amerykański National Institutes of Health uznał za istotny czynnik wzrostu samobójstw wśród amerykańskiej młodzieży.
- Zmieniła się struktura odbiorcy, zmienił się rynek serialowy. Te seriale, które kiedyś były przeznaczone wyłącznie dla młodzieży nie są dziś emitowane w określonych godzinach, lecz dostępne w dowolnym czasie na platformach cyfrowych. Producenci sięgnęli po formułę serialu młodzieżowego, który adresują teraz bardziej uniwersalnie i dlatego te filmy stały się bardziej dorosłe, bardziej ekstremalne w wymowie, dosadniejsze – przekonywał Marcin Kube.
Czy jesteśmy świadkami końca świata "millenialsów", dla których miało nie być rzeczy niemożliwych? Czy mamy do czynienia z bezlitosną diagnozą zmieniającego się świata, czy jedynie poszukiwaniem klucza do nowego pokolenia odbiorców? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Krzysztof Grzybowski
Data emisji: 10.09.2019
Godzina emisji: 17.30
mko