29:46 owzk Sonata 2021_02_19-17-30-10.mp3 Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak i Bartosz Blaschke o filmie "Sonata" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Xawery Żuławski: "Mowa ptaków" to prowokacja intelektualna
Początkowo sądzono, że chłopiec cierpi na autyzm. Gdy jednak Grzegorz ukończył 14 lat wyszło na jaw, że przyczyną izolacji nie jest autyzm tylko niedosłuch. Pod głuchotą chłopca skrywał się wielki talent muzyczny. Dzięki rodzicom, lekarzowi prof. Skarżyńskiemu oraz implantowi słuchowemu, Grzegorz zaczął poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochał.
Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny jest Bartosz Blaschke, a w obsadzie zobaczymy Michała Sikorskiego, jako Grzegorza Płonkę, Małgorzatę Foremniak w roli jego mamy i Łukasza Simlata w roli ojca pianisty.
Zdaniem reżysera Grzegorz Płonka przekraczając swoje słabości i zostając pianistą jest prawdziwym bohaterem. - To jest bohater naszych czasów, w których osoby niepełnosprawne nie zawsze są traktowane tak jak powinny i ich sytuacja nie zawsze jest tak kolorowa mimo, że nie ma przeciwwskazań, żeby była normalna - opowiadał reżyser.
Fabularnie o zmysłach
Historia Grzegorza Płonki jest fascynująca i inspirująca, a także ma ogromny potencjał do stworzenia obrazu dokumentalnego. Jednakże reżyser zdecydował się na film fabularny.
- Film dokumentalny nie oddałby w pełni tego, co Grzesiek czuł, co przeżywał, jak to wyrażał i przetwarzał. To film fabularny ma takie narzędzia. Aktorzy, którzy są niesamowitym medium tego filmu mogli to przetłumaczyć widzowi - mówił w audycji.
✨✨Jeszcze nie opadły emocje po zdjęciach do Sonata film, ale nie możemy czekać. ✨✨ Chcemy Wam kogoś przedstawić....
Opublikowany przez Sonata film Czwartek, 21 stycznia 2021
Rodzina Grzegorza Płonki towarzyszyła ekipie filmowej w trakcie realizacji obrazu. Ojciec pianisty przyznał reżyserowi, że patrząc na aktora, Michała Sikorskiego, wcielającego się w postać jego syna poczuł, że jest w stanie lepiej go poznać poprzez aktorską interpretację jego postaci. Sam reżyser podkreślił wyjątkowe zaangażowanie aktorów i ich pieczałowite przygotowanie do pracy.
- Dla mnie patrzącego z boku było to magiczne, że przychodzą na plan osoby zupełnie inne niż te, które widziałem na śniadaniu i zupełnie inne niż te, które później zobaczę na kolacji. Ta relacja i więź, która między nimi nastąpiła był bardzo intensywna i nam się zaburzały te światy, że aktorzy wydawali nam się bohaterami - mówił Bartosz Blaschke.
Praca aktorów
Michał Sikorski uczył się grać na fortepianie po raz pierwszy w życiu w trakcie pracy nad odtworzeniem postaci Grzegorza Płonki. Naśladował jego ruchy i ton głosu, ale przyznał, że nie to było dla niego największym wyzwaniem.
- Najtrudniejsze dla mnie było stworzenie relacji. To nie było do przygotowania w domu czy wymyślenia, ale to musiało się dziać na planie. Była to kwestia niebywałego skupienia i pracy z drugim człowiekiem mając mojego bohatera, który się nie komunikował, nie słyszał i bohaterów, którzy go nie rozumieją. Ta walka toczyła się do końca - mówił aktor.
Prezentujemy część pierwszą zdjęć zza kulis planu zdjęciowego "Sonaty". Autorem zdjęć jest Jarosław...
Opublikowany przez Sonata film Poniedziałek, 28 września 2020
Zdaniem Małgorzaty Foremniak, jej bohaterka, Małgosia jest kobietą o niewyobrażalnej wręcz sile, ponieważ weszła do rodziny po traumie związanej ze stratą matki, w której była trójka dzieci, w tym jedno niepełnosprawne. Doceniła również rolę Michała Sikorskiego, który poprzez swoje zaangażowanie wyjątkowo celnie oddał charakter Grzegorza Płonki.
- Zawsze mam tak, jak czytam scenariusz i mam się zmierzyć z bohaterem, że to coś się musi wydarzyć we mnie. Muszę zrozumieć kobietę, w którą mam się wcielić, znaleźć jakąś wspólną przestrzeń, która połączy mnie taką srebrną nicią jak pępowina - opowiadała aktorka. - Dla mnie największym schodem było to zrozumienie kobiety, która musi wyzwolić w sobie miłość, a nie tylko poświęcenie.
Mateusz Pacewicz: dla mnie priorytetowe jest opowiadanie historii
Następstwa lat spędzonych w ciszy
Akcja filmu rozpoczyna się na chwilę przed wreszcie odpowiednią diagnozą, która zmienia świat głównego bohatera. Okres trwania filmu przypada na mniej więcej 10 lat z życia rodziny Płonków.
- W tym czasie Grzegorz starał się przede wszystkim nauczyć się języka. W pewnym momencie zaczął komunikować światu, że chce zostać pianistą, ale jak to zrobić kiedy nie znał podstawowych pojęć, nie wiedział czym się różni sosna od dębu. Intelektualnie był na poziomie 3-letniego dziecka, a jednocześnie był już dorosłym, prawie 20-letnim mężczyzną - mówił reżyser.
Historia filmu kończy się na wielkim triumfie bohatera, czyli na wygraniu konkursu pianistycznego. Zdaniem aktorów i reżysera ten sukces ma swoją cenę, ale i pewien symboliczny wydźwięk, który skłania do przemyśleń.
- Ten film może być refleksją dla wszystkich na temat kondycji respektowania praw człowieka w naszym świecie. Prawo do edukacji, jest jednym z podstawowych praw człowieka, a Grzesiek był go pozbawiony. Osoby niepełnosprawne w Polsce nie mają pełnego dostępu do edukacji i nie mogą wykonywać zawodów artystycznych. Moim wielkim marzeniem jest móc, po tym filmie, zacząć o tym rozmawiać - mówił Michał Sikorski.
Małgorzata Foremniak podkreśliła wspomniane przez Bartosza Blaschkę bohaterstwo Grzegorza Płonki, jego wewnętrzną siłę do pokonywania swoich trudności, które mogą się przyczyniać do odkrycia siły do zmian w nas samych.
Zakończyliśmy pierwszą serię zdjęć w Krakowie i na Podhalu. "Sonata" to oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza...
Opublikowany przez Sonata film Poniedziałek, 7 września 2020
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadziła: Beata Kwiatkowska
Goście: Michał Sikorski (aktor), Małgorzata Foremniak (aktorka) i Bartosz Blaschke (reżyser)
Data emisji: 19.02.2021
Godzina emisji: 17.30
ml