Po doskonale przyjętej powieści "Cokolwiek wybierzesz", w której dziennikarka Julita Wójcicka próbowała rozwikłać zagadkę śmierci Ryszarda Buczka, gwiazdy kultowego programu dla dzieci, przyszedł czas na premierę kolejnej książki. W "Kimkolwiek jesteś" Wójcicka zajmuje się sprawą KandyKroosh, camgirl z Mińska Mazowieckiego, która została uduszona na oczach tysięcy internautów.
Z autorem trylogii "Ukryta sieć" Jakubem Szamałkiem rozmawialiśmy o zagrożeniach, jakie wiążą się z nowymi technologiami. Jak zauważył pisarz, w internecie zostawiamy bardzo dużo danych na nasz temat. Wskazał, że na podstawie naszego zachowania w sieci można określić nasz rys psychologiczny. Przypomniał, że wedle badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanforda, już dziesięć kliknięć w mediach społecznościowych wystarczy, żeby z dosyć dużą dozą prawdopodobieństwa ów profil określić, a gdy tych kliknięć mamy kilkaset, ten profil jest zarysowany tak dobrze, jakby to zrobił nasz małżonek.
W "Cokolwiek wybierzesz" w sieć wkracza wielka polityka. - Faktycznie internet staje się bardzo przydatnym narzędziem w prowadzeniu kampanii politycznych. To samo w sobie nie jest niczym złym, bo elementem kampanii wyborczej jest informacja. Internet jest jednak znakomitym narzędziem do rozprzestrzeniania nieprawdy. Tymi fałszywymi informacjami można zupełnie wykoleić proces demokratyczny, bo w momencie, kiedy nie mamy dostępu do wiarygodnych informacji, albo nie wiemy, jak je odnaleźć, albo nie potrafimy rozróżnić prawdy od fałszu, to ciężko jest o świadomy wybór - zaznaczył gość Jedynki.
- Zwykli użytkownicy nie wygrają starcia czy to z partiami, czy to z firmami, które dysponują o wiele większym zapleczem technicznym, budżetem i determinacją, żeby w tej sieci działać nieetycznie. Natomiast samo to, że jesteśmy świadomi problemu, że się tym interesujemy, że wywieramy nacisk na firmy, które nam ten internet konstruują, to już jest coś, to już jest dużo - dodał.
Innym problem związanym z nowymi technologiami a poruszonym w książce są różnego rodzaju komentarze - przede wszystkim te skrajne, agresywne, brutalne - które można znaleźć w internecie. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Wydarzenia kulturalne tego tygodnia
W audycji także o spektaklach: "Dziady" w reżyserii Janusza Wiśniewskiego w stołecznym Teatrze Polskim (materiał Doroty Kołodziejczyk), "Letnicy" w reżyserii Macieja Prusa w warszawskim Teatrze Narodowym (recenzja Ewy Heine) oraz "Zagubione dusze" i "Carmina Burana. Mgnienie oka" (oba przedstawienia do obejrzenia w Teatrze Wielkim Operze Narodowej).
Podsumowaliśmy też Międzynarodowy Festiwal Filmowy Energa Camerimage (materiał Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek z Radia PiK) i przyjrzeliśmy się niezwykłej wystawie zdjęć wiejskiego fotografa-samouka z Gostwicy Wojciecha Migacza w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu (materiał Moniki Chrobak).
***
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Anna Stempniak
Gość: Jakub Szamałek (pisarz)
Data emisji: 17.11.2019
Godzina emisji: 22.10
kk/kh