O mocy słów i odczarowywaniu siebie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 18:30
- Słowa mogą być przeciwzaklęciami, mogą zdejmować zaklęcia i my możemy mieć bardzo dużą sprawczość poprzez to, co i jak mówimy - tłumaczyła w audycji "O wszystkim z kulturą" psychoterapeutka dr Agnieszka Kozak.
Słowami kreujemy rzeczywistość, tworzymy obraz drugiej osoby, budujemy jej tożsamość
Słowami kreujemy rzeczywistość, tworzymy obraz drugiej osoby, budujemy jej tożsamośćFoto: Yuganov Konstantin/Shutterstock

W Dniu Dziecka postanowiliśmy przypomnieć Państwu, dzieciom swoich rodziców i rodzicom własnych dzieci, jaką moc mają słowa. Gośćmi audycji "O wszystkim z kulturą" byli dr Agnieszka Kozak i prof. Jacek Wasilewski, autorzy książki "Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie".

Słowo nas tworzy 

Słowami kreujemy rzeczywistość, tworzymy obraz drugiej osoby, jej tożsamość, piszemy pewien scenariusz, według którego będzie ona żyła. - Uważaj na to, co sam do siebie mówisz, bo tak potem o sobie myślisz i tak się czujesz - podpowiadała Agnieszka Kozak.

Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. - Istotne są zdania, które wpływają na nasze postawy wewnętrzne. To, co nam wolno, albo czego nam nie wolno. Jakie są reguły - wyjaśniał prof. Wasilewski. - Kiedy przez wiele dni słyszymy, że "życie to nie zabawa", to później się zamrażamy, martwiejemy. 

Mrożące zaklęcia

Takie zdania są jak zaklęcia. Mogą odebrać głos, bo "dzieci i ryby głosu nie mają". Mogą zamrozić emocje, bo "chłopaki nie płaczą". Mogą zasłonić potrzeby - "nie rób kłopotu". Mogą odebrać odwagę wyrażania siebie, gdy wciąż słychać "nie wydziwiaj". Mogą uśpić w nas życie na długie lata. Na szczęście wobec tych słów-zaklęć nie jesteśmy bezbronni.

Gdyby było inaczej?

- Co by było, gdybyśmy byli wychowani w domu, w którym te zdania nie padały? - pytała psychoterapeutka. - Gdybym na co dzień nie słyszała od rodzica, kiedy mi było smutno i źle: "musisz być dzielna" albo "dziewczynki się nie złoszczą", i wielu innych zdań-zaklęć, które cały czas mówią, że czegoś nie wolno albo coś powinniśmy?

Gdy uświadomimy sobie, które fatalne sformułowanie steruje akurat nami, możemy je z siebie zrzucić, odwołując się do innych, uzdrawiających słów - możemy stworzyć dla siebie nową rzeczywistość i stać się w pełni sobą.

Bo słowa mają moc. Niszczącą lub uzdrawiającą. I tylko od nas ostatecznie zależy, do których się odwołamy.

[w artykule wykorzystano materiały wydawcy]


Posłuchaj
28:02 O wszystkim z kulturą Dwójka1 czerwiec 2022 17_30_36.mp3 O mocy słów i odczarowywaniu siebie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: dr Agnieszka Kozak (psychoterapeutka), prof. Jacek Wasilewski (językoznawca)

Data emisji: 1.06.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Dzień Dziecka. Najważniejsze święto w roku, niezależnie od wieku

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 10:10
W "Zagadkowej niedzieli" sentymentalna podróż do wspomnień i spotkań z nastoletnimi już gośćmi Zagadkowego Studia. Jak wyrosły dzieci, które tworzyły audycję? Czy nadal lubią czytać? Jak zmieniły się ich zainteresowania? Na spotkanie z Brunem Skalskim, wieloletnim uczestnikiem audycji, zaprosiła Katarzyna Stoparczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Wajs: ocalmy w sobie dziecięcego czytelnika

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 17:40
- Mówi się, że książki rosną razem z nami. Myślę jednak, że my też musimy wykonać pewną pracę i ocalić w sobie dziecięcego czytelnika. Takiego, który nadal potrzebuje cudownych opowieści, nadal chce wpadać do króliczej nory - mówiła w Dwójce w Dniu Dziecka współautorka książek dla dzieci i redaktorka w wydawnictwie zajmującym się literaturą dziecięcą.
rozwiń zwiń