Bartosz Sadulski z Nagrodą Fundacji im. Kościelskich za debiut prozatorski

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 19:00
- Losy pana Podedwornego mieszczą w sobie w uniwersalny sposób wszystkie losy polskiego emigranta popowstaniowego w XIX wieku. Pan Podedworny jest duchem dziejów, raczej metaforą niż prawdziwym człowiekiem - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Bartosz Sadulski – prozaik, poeta i dziennikarz. W 2021 roku debiutował prozatorsko powieścią "Rzeszot. Biografia romantyczna", która w tym roku została wyróżniona Nagrodą Fundacji im. Kościelskich.
Bartosz Sadulski
Bartosz SadulskiFoto: Klaudyna Schubert
  • Jury Nagrody Kościelskich wyróżniło powieść "Rzeszot. Biografia romantyczna" Bartosza Sadulskiego.
  • Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 22 października 2022 w Miłosławiu (Wielkopolska).
  • Tytułowy Rzeszot to postać inspirowana m.in. życiorysem barona naftowego Stanisława Szczepanowskiego.

Jury Nagrody Kościelskich za rok 2022 swój werdykt ogłosiło 3 września w Ecublens (Szwajcaria). W składzie kapituły znaleźli się Ewa Bieńkowska, Włodzimierz Bolecki, Anna Estreicher, Jens Herlth, Jerzy Jarzębski, Justyna Hanna Orzeł, François Rosset (przewodniczący), Tomasz Różycki, Aleksandra Wojda, Ewa Zając i Jan Zieliński.

Lokalnie i bezpretensjonalnie

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 22 października 2022 w Miłosławiu (Wielkopolska), byłym majątku rodziny Kościelskich. - Miłosław ma możliwość goszczenia laureatów co trzy lata, bo nagroda jest przyznawana naprzemienne w Genewie, gdzie Fundacja Kościelskich ma swoją siedzibę, także w Warszawie i Krakowie - opowiadał Bartosz Sadulski. - Jestem bardzo zaskoczony bezpretensjonalnością całego wydarzenia. 

Przeszło sześć dekad, ponad stu laureatów

Mija już sześć dekad, odkąd nagroda jest przyznawana, a zatem jest także ponad stu laureatów. - Widać, że jest to duże wydarzenie dla mieszkańców, dla osób związanych z Miłosławiem i okolicami - podkreślił nasz gość. - To wszystko składa się na bardzo ważne i rozczulające doświadczenie.

Jury swój wybór uzasadniło następująco: "Rzeszot. Biografia romantyczna" to brawurowo napisana powieść o dziewiętnastym wieku. Enigmatyczna postać Pana Podedwornego, sarmacko-romantycznego zawadiaki i awanturnika, polskiego barona Münchhausena, skupia wokół siebie nazwiska wielkiej i małej historii, bohaterów kolejnych powstań w kraju i różnych środowisk emigracyjnych, a także pionierów galicyjskiego przemysłu naftowego. Sadulski rozprawia się ze swadą zarówno z romantycznymi mitami, jak i ze stereotypami patrzenia na historię, daje popis erudycji, a zarazem bawi się wraz z czytelnikiem słowami, obrazami, porywającymi scenami. Świetna powieść.

Rzeszot jak Szczepanowski

Kim jest tytułowy Rzeszot? - To postać nieistniejąca, ale inspirowana prawdziwymi życiorysami, zwłaszcza życiorysem barona naftowego z końcówki XIX wieku Stanisława Szczepanowskiego - tłumaczył autor powieści. - Szczepanowski, podobnie jak Podedworny dorobił się na ropie, ale też był filantropem i bardzo żywo interesował się problemem galicyjskiej biedy.


Posłuchaj
28:43 O wszystkim z kulturą Dwójka 26 październik 2022 17_30_13.mp3 Bartosz Sadulski o swojej wyróżnionej Nagrodą Fundacji im. Kościelskich powieści (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Bartosz Sadulski (prozaik, poeta i dziennikarz)

Data emisji: 26.10.2022

Godzina emisji: 17.30

kor

Czytaj także

Olga Tokarczuk, Wit Szostak i ich najnowsze powieści

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 12:55
Podczas kolejnego spotkania z literaturą Magdalena Mikołajczuk oraz Piotr Kofta zrecenzowali dwie książki: "Empuzjon" Olgi Tokarczuk i "Szczelinami" Wita Szostaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nobel dla Annie Ernaux. "Od początku pisała o tym samym"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 08:00
- Jak na to spojrzeć z dzisiejszej perspektywy, to ona właściwie pisała ciągle o tym samym, czyli o sobie, swojej rodzinie, Francji, swoim pokoleniu, o wychodzeniu z ludowości, o przekształcaniu się samej siebie w klasę średnią, intelektualistkę - mówił w radiowej Dwójce prof. Krzysztof Jarosz, współautor przekładu książki Annie Ernaux "Lata". Francuska autorka to tegoroczna laureatka Literackiej Nagrody Nobla.
rozwiń zwiń