Adrian Thomas - dobry duch polskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 21:22
- Adrian Thomas jest najwybitniejszym ekspertem muzyki polskiej XX wieku. Wykształcił kolejne pokolenia badaczy. Całe swoje życie poświęcił polskiej muzyce - mówiła w Dwójce prof. Beata Bolesławska-Lewandowska z Instytutu Sztuki Pan. Bohaterem audycji "O wszystkim z kulturą" był znakomity brytyjski muzykolog, kompozytor i dyrygent.
Adrian Thomas to brytyjski muzykolog, którego obszarem zainteresowań jest muzyka polska. Zdj. ilustracyjne
Adrian Thomas to brytyjski muzykolog, którego obszarem zainteresowań jest muzyka polska. Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Liiiz

Adrian Thomas jest brytyjskim muzykologiem, a także kompozytorem i dyrygentem. Jego głównym kierunkiem muzycznych zainteresowań jest muzyka polska. Jak wspominała prof. Beata Bolesławska-Lewandowska, zaczęło się jeszcze w latach 60., kiedy był studentem.

Posłuchaj
49:19 owzk 2024_10_14-19-10-10.mp3 O książce Adriana Thomasa "Muzyka polska po Szymanowskim" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Miłość do muzyki polskiej

- Adrian Thomas wspomina zawsze, że dwa utwory zrobiły na nim wstrząsające wrażenie, mianowicie Trzy Poematy Henri Michaux Witolda Lutosławskiego i Refren Henryka Mikołaja Góreckiego. To był dla niego wstrząs, ponieważ on jako kompozytor interesował się również twórczością, która powstawała wokół niego. Dobrze znał awangardową muzykę zachodnią, ale to objawiło mu się jako światy zupełnie nieznane. To był początek jego fascynacji muzyką polską - podkreśliła.

Czytaj też:

Naukowiec od lat brał aktywny udział w organizacji wydarzeń, związanych z muzyką polską, m.in. w ramach Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Prowadzi również bloga, który jest kompendium wiedzy o muzyce polskiej.

- To wybitny blog. Nie sposób sobie wyobrazić funkcjonowanie w świecie współczesnej muzyki bez zerknięcia do tego, co właśnie Adrian napisał na ten temat i co o tym myśli - zauważyła dr Kamila Stępień-Kutera z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

"Muzyka polska po Szymanowskim"

Adrian Thomas poświęcił swoje prace naukowe wielu wybitnym postaciom polskiej muzyki. Jest autorem m.in. pierwszych książek o Grażynie Bacewicz, a także pierwszego na świecie szczegółowego studium twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego. W tłumaczeniu na język polski ukazała się właśnie "Muzyka polska po Szymanowskim" - opowieść o tym, z jakimi trudnościami mierzyli się kompozytorzy polscy ubiegłego wieku.

- On wybiera te nazwiska, które jego zdaniem są najbardziej nośne, najważniejsze, jednak nie rezygnuje z tych mniej nośnych, ale równie ciekawych postaci kompozytorskich. Stara się wyłonić to, co również z perspektywy zachodniej było w tej naszej muzyce w ostatnich 100 latach najciekawsze - zauważyła prof. Beata Bolesławska-Lewandowska.

Odkrywcze spojrzenie na muzykę polską

Dr Kamila Stępień dodała, że z perspektywy polskiego czytelnika, "Muzyka polska po Szymanowskim" to dzieło, które jest odkrywczym spojrzeniem na współczesną polską twórczość. - Uważam, że to najlepsze i jedyne kompendium na temat współczesnej muzyki polskiej, jakie istnieje. Z żadnej innej książki nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się tyle o własnej muzyce, co z książki Adriana Thomasa - mówiła badaczka.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: prof. Beata Bolesławska-Lewandowska (Instytut Sztuki PAN), dr Kamila Stępień-Kutera (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina)

Data emisji: 14.10.2024

Godz. emisji: 19.10

am

Czytaj także

Debata Dwójki. Muzyka klasyczna (nie) dla wszystkich? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2024 20:00
W czasie kiedy melomani zapełniają sale koncertowe, większość Polaków wybiera zupełnie inne zajęcia, niż słuchanie muzyki klasycznej na żywo. Jakie są przyczyny tego zjawiska? O tym rozmawialiśmy w "Debacie Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Interludia Morskie" Coriny Marti. "To wyjątkowy repertuar"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 10:14
Corina Marti to znakomita klawesynistka i flecistka, specjalizująca się w wykonawstwie muzyki średniowiecza oraz renesansu. Artystka wydała niedawno dwupłytowy album "Sea Interludes", który zaprezentuje podczas koncertu w Studiu im. W. Szpilmana. - Większość utworów pochodzi znad Morza Bałtyckiego. To coś, czego nigdy wcześniej nie słyszałam - mówiła w Dwójce artystka.
rozwiń zwiń