Karolina Ćwiek-Rogalska: opowiadam w tej książce cudze historie, tropiąc swoją własną

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 21:24
- To książka, którą zawsze chciałam napisać. Książka, która dotyczy tematu nurtującego mnie od wielu, wielu lat, naukowo i prywatnie, bo jest o miejscu, z którego pochodzę. Książka, która pozwala mi opowiadać cudze historie, tropiąc swoją własną - mówiła w Dwójce dr Karolina Ćwiek-Rogalska, autorka książki "Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty".
Dr Karolina Ćwiek-Rogalska na co dzień pracuje w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk
Dr Karolina Ćwiek-Rogalska na co dzień pracuje w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii NaukFoto: materiały prom.

Jest to opowieść o wielkiej historii, polityce, propagandzie, układach międzynarodowych, budowie pamięci, mitów i ich dekonstrukcji. A także o codziennych ludzkich wyborach i decyzjach. To wreszcie osobista opowieść autorki, wnuczki osadników.


Posłuchaj
43:27 Dwójka OWZK 7.11.2024.mp3 Rozmowa z dr Karoliną Ćwiek-Rogalską, autorką książki "Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Pamięć Ziem Odzyskanych 

Centrum świata przedstawionego w książce "Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty" jest Wałcz/Deutsch Krone na Pomorzu Środkowym. 

Czytaj także:

- Przez wiele lat zastanawiałam się, jak to jest. Czy jeżeli mówimy o rzeczywistości przed rokiem 1945, to mówimy wyłącznie o Deutsch Krone, o Breslau, o Stettinie czy jakimkolwiek innym mieście, które ma podwójną tożsamość? Im głębiej sięga się jednak w przeszłość, tym bardziej widać, jak to jest skomplikowane. To znaczy, że te miasta nie były wyłącznie polskie, niemieckie, czeskie jak w przypadku Wrocławia czy szwedzkie jak Szczecin, tylko mają bardzo splątaną tożsamość, gdzie wiele rzeczy dzieje się naraz - podkreślała Karolina Ćwiek-Rogalska.

Jak opowiedzieć historię "Ziem Odzyskanych", skoro nie wiadomo, gdzie się ona zaczyna, i nie bardzo można wyznaczyć jej koniec? Tę historię przypuszczeń, gdybań i domniemań, historię zmyśleń, plotek, powtórzeń, prawdopodobieństw i wyjaśnień bez przypisów? Historię, w której to samo miejsce ma kilka jeśli nie kilkanaście znaczeń i wszystkie mogą współistnieć niekoniecznie sobie przecząc, ale równocześnie się nawzajem nie potwierdzając?.

Jak opowiedzieć historię ziem, które zmieniają swój nie tylko narodowy przymiotnik i nijak nie chcą być odwieczne dla żadnej ze stron? Zdaje się, że im to trudniejsze, tym intensywniej się próbuje - pisze w swojej książce kulturoznawczyni, antopolożka i bohemistka związana z Instytutem Slawistyki Polskiej Akademii Nauk.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Monika Zając

Gość: dr Karolina Ćwiek-Rogalska (autorka książki "Ziemie. Historia odzyskiwania i utraty")

Data emisji: 7.11.2024

Godz. emisji: 19.10

pg/wmkor

Czytaj także

Czerwona szarańcza. Jak Sowieci grabili "wyzwalane" tereny

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 05:55
Armia Czerwona prawem zwycięzcy ogołacała tereny, przez które przeszła. Wartość łupów jest szacowana w setkach milionów dolarów. Rabowano wszystko, co miało wartość: od zegarków przez dzieła sztuki po całe fabryki. Proceder odbywał się z rozkazu samego Stalina.
rozwiń zwiń