Karolina Lanckorońska - jedna z najhojniejszych donatorek polskiego muzealnictwa

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 13:25
Trzydzieści lat temu, jesienią 1994 roku, na Wawel i Zamek Królewski w Warszawie dotarły obrazy, podarowane przez Profesor Karolinę Lanckorońską, wśród nich obrazy Rembrandta. Dar Karoliny Lanckorońskiej był jedną z największych donacji w dziejach polskiego muzealnictwa.
Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie Rembrandt van Rijn
"Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie" Rembrandt van RijnFoto: Zamek Królewski w Warszawie

W audycji "O wszystkim z kulturą" o Karolinie Lanckorońskiej, Małgorzata Nieciecka-Mac porozmawia z profesor Małgorzatą Omilanowską-Kiljańczyk , dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie i profesorem Andrzejem Betlejem, dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu.

***

Na audycję O wszystkim z kulturą zapraszamy w czwartek (14.11) w godz. 19.10-20.00.

dz/zch

Czytaj także

"Straż nocna". Rembrandt rewolucjonizuje formułę zbiorowego portretu

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 15:00
"Straż nocna" to tytuł całkowicie przypadkowy. Obraz pokryty patyną i starymi werniksami zdawał się nokturnem lub sceną wieczorną. Dopiero w 1975 roku, gdy Wilhelmus de Rijk rzucił się z nożem na płótno i mocno je zniszczył, przeprowadzono konserwację i odsłonięto oryginalną, jaśniejszą tonację malowidła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lekcja anatomii". Rembrandt i oficjalny wizerunek amsterdamskich chirurgów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 15:00
"Lekcję anatomii doktora Tulpa" Rembrandt namalował w 1632 roku i był to jego pierwszy zbiorowy portret. Malarz miał wówczas 26 lat, właśnie przeniósł się z Lejdy do Amsterdamu i rozpoczynał wielką karierę. Tworząc oficjalny wizerunek miejskich chirurgów, znakomicie wywiązał się z zadania i stał się najmodniejszym malarzem portretów w mieście.
rozwiń zwiń