Wieczór autorski z Joanną Laprus i "Boginiami słowiańskich szeptów" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 13:42
Zaklęcia, modlitwy, szepty, Domownik i Południca - tego nie zabrakło na Czwórkowym spotkaniu z Joanną Laprus, pisarką, wydawczynią i autorką książek, m.in. "Boginie słowiańskich szeptów". "Wieczór autorski" z udziałem publiczności odbył się na antenie Czwórki. 
Joanna Laprus była goscinią Marty Zinkiewicz i Alicji Michalskiej
Joanna Laprus była goscinią Marty Zinkiewicz i Alicji MichalskiejFoto: Cezary Piwowarski/Czwórka

Joanna Laprus to pisarka wydawczyni, redaktorka naczelna wydawnictwa Świat Książki, promotorka literatury i kultury czytania. Urodziła się i mieszkała po sąsiedzku z Łysą Górą, ale korzenie jej rodziny sięgają na Podlasie, więc zainteresowanie magią i ziołami ma we krwi. Jest autorką książek "Kroke. Poza dźwiękami", "Słowiańskie boginie ziół" i "Słowiańskie rośliny czarowne" oraz współautorką (z Willą Shalit) "Bez makijażu. Prawdziwe historie kobiet". Joanna kocha Kraków, kulturę żydowską i muzykę etno. Pasjonuje się etnobotaniką i folklorem. Nie potrafi żyć bez książek, przyrody, muzyki i ludzi. O jej najnowszej publikacji "Boginie słowiańskich szeptów" rozmawialiśmy podczas spotkania autorskiego w Czwórce. 


W swojej najnowszej książce "Boginie słowiańskich szeptów" Joanna Laprus zabiera czytelników w podróż do magicznego świata słowiańskich zaklęć, modlitw i szeptów. Po serii publikacji poświęconych magii roślin autorka przenosi nas teraz do krainy, gdzie moc tkwi w słowach i modlitwach.


Posłuchaj
53:27 czwórka stacja kultura 13.11.24 18.01.mp3 Spotkanie autorskie z Joanną Laprus (Stacja kultura/Czwórka)

 

W środowy wieczór zanurzyliśmy się w słowiańskość, w szepty i modlitwy oraz w ludowość; poznaliśmy dawne bóstwa i demony. Joanna Laprus w rozmowie z Alicją Michalską i Martą Zinkiewicz zdradziła, jak dogadać się z Domownikiem i ochronić przed Północnicą. Rozmawialiśmy o "Boginiach słowiańskich szeptów", a także o "Czarownym kalendarzu".


Źródło fascynacji słowiańskością

"Wszystko zaczęło się od tęsknoty", mówi o swoim zainteresowaniu mitologią słowiańską Joanna Laprus. Podczas swojego wieczoru autorskiego rozwinęła tę myśl. - To jest tęsknota za przyrodą, której mi brakowało przez wychowanie w miasteczku. Wszędzie był beton i brakowało mi roślin i przestrzeni. Jest to też tęsknota za bliskimi, czyli za moimi rodzicami i dziadkami, którzy nauczyli mnie kochać przyrodę i dostrzegać w niej magiczny świat. Zwłaszcza mój dziadek opowiadał wiele dziwnych historii, dzięki którym mój świat był bogatszy - zdradza autorka.  



Zobacz też:

"Boginie słowiańskich szeptów"

Autorka zdradziła, że o tematyce swojej najnowszej książki myślała już przy pisaniu poprzedniej. W książce "Boginie słowiańskich szeptów" motywy z poprzednich książek zostały rozbudowane o postacie słowiańskich bogiń. - Jak zaczęłam pisać swoją drugą książkę, to już zaczęłam się interesować tzw. zamowami, czyi pewnymi zamówieniami do bogiń. Zamowy zauroczyły mnie, bo to piękne, rytmiczne wiersze, które są dla mnie interesujące nie tylko ze względu na moje zainteresowania słowiańskością, ale również ze względów literackich. Zaczęłam kolekcjonować te zamowy, nawet w innych językach. To od nich zaczęłam pracę nad najnowszą książką - opowiada Joanna Laprus.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Alicja Michalska i Marta Zinkiewicz

Gościni: Joanna Laprus (pisarka, autorka książki "Boginie słowiańskich szeptów"

Data emisji: 13.11.2024

pj/kajz/gV/wmk

Czytaj także

Chłopomania XXI wieku. Słowiańskość weszła na salony. Zetki to lubią

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 11:08
Rekordy popularności bije książka "Chłopki", na początku roku każdy śmiał się, oglądając serial "1670". Niedawno zachwycaliśmy się malowaną wersją "Chłopów", a teraz do kin chodzimy na "Kosa" czy "Sami swoi. Początek". Ludowe, słowiańskie trendy pojawiają się też na Tiktoku - czy to już chłopomania XXI wieku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta w kulturze słowiańskiej. Jakie były nasze przodkinie?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2024 08:51
Jaka była rola kobiet w dawnej kulturze słowiańskiej? Jakie miały obowiązki i jak spędzały wolny czas? - Mówimy tu o czymś z pogranicza faktów i domysłów. Niestety, cała trudność mówienia o wczesnym średniowieczu z historycznego punktu widzenia polega na tym, że źródeł jest niewiele - przyznaje pisarz Grzegorz Gajek. Z tego, co wiemy, kobiety były w stanie wyrwać się z przypisanych im ról społecznych. Stawały się chociażby wojowniczkami i sprawowały władzę.
rozwiń zwiń