Dlaczego warto dekonstruować historyczne mity? Książka "Historia (nie) na sprzedaż"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 21:00
Niektóre z historycznych mitów powstały na skutek wymieszania legend z historycznymi faktami. Inne stworzono w konkretnym celu, np. ze względów politycznych lub narodowotwórczych. Jak pogodzić dwie pamięci? Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był profesor Robert Traba, historyk i politolog, autor książki "Historia (nie) na sprzedaż".
Jakie są przyczyny powstawania historycznych mitów?  Jak pogodzić ze sobą dwie pamięci?
Jakie są przyczyny powstawania historycznych mitów? Jak pogodzić ze sobą dwie pamięci? Foto: Shutterstock

Część historycznych mitów funkcjonuje, bo jako silne mity założycielskie wryły się w tożsamość narodu. Jak wyważyć racje pomiędzy tworzeniem narodowych mitów nawiązujących do historii a krytycznym osądem tego, co nam się w historii przydarzyło? 

Posłuchaj
47:02 2025_02_20 19_10_37_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Dlaczego warto dekonstruować historyczne mity? Książka "Historia (nie) na sprzedaż" (O wszystkim z kulturą/ Dwójka)

 

"Historia (nie) na sprzedaż"

To, że historię się sprzedaje, jest oczywistością, o której trzeba sobie przypominać i nie dać się jej kupić. Historia jest częścią gry politycznej, procesu tożsamościowego. Każdy ją ma i my jako społeczeństwo także. Naturalnym jest, że historia wchodzi w targ pomiędzy partiami politycznymi a ideologiami. Pamiętanie o tym jest ważne, by nie dać się uwieźć - zaznaczył w Dwójce profesor Robert Traba, autor książki "Historia (nie) na sprzedaż".

- W szkole nie uczymy tego, jak ważna jest historia w sensie myślenia historycznego. Nie pamiętamy o tym, że to przecież nie konkurencja pt. "kto jest bardziej patriotyczny". Myślę, że gdy wykształcimy myślącego obywatela, to on będzie najbardziej patriotyczny i pożyteczny dla państwa, siebie i dla nas - wyjaśniał. - Ta książka to podkreślenie, że warto myśleć i nie dać się manipulacjom - dodał.

 

Czytaj także: 

Profesor Robert Traba - historyk, politolog, wieloletni dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie i współprzewodniczący Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej. Zachęca do dekonstruowania mitów i jednocześnie przypomina o niejednoznaczności oraz ambiwalencji historii.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Jakub Kukla

Goście: prof. Robert Traba (historyk)

Data emisji: 20.02.2025

Godz. emisji: 19.10

zch

Czytaj także

Niemiecka pamięć o okupacji. Prof. Madajczyk: nastąpiła pozytywna zmiana

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 16:11
Zmiana niemieckiej świadomości na temat okupacji Polski w czasie II wojny światowej to proces długofalowy, w którym powinniśmy brać aktywny udział – uważa prof. Piotr Madajczyk, którym gościł w audycji "Świat do trzeciej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy Zeit zamienił się w czas? Co było pierwsze - Kanth czy Kąty?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2025 11:15
Działająca w Kątach Wrocławskich Regionalna Izba Pamięci przypomina współczesnym mieszkańcom o tych, którzy żyli tam przed nimi - zarówno w czasach PRL, jak i w okresie II wojny światowej czy we wcześniejszych wiekach.
rozwiń zwiń