"Dom mody Telimena. Co nosiły Polki" - książka łódzkocentryczna

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2025 10:10
- Takie miałam założenie, żeby była to książka skoncentrowana nie tylko na Telimenie, ale również na Łodzi. Z perspektywy tego miasta, uważanego przez niektórych w PRL-u za stolicę mody, chciałam opowiedzieć historię przemysłu odzieżowego, przemysłu włókienniczego i handlu - mówiła w Dwójce Katarzyna Jasiołek, autorka książki "Dom mody Telimena. Co nosiły Polki".
Założony w 1957 roku Dom Mody Telimena wzbogacił garderoby Polek o stylowe płaszcze, sukienki z wysokiej jakości tkanin, wełniane kostiumy.
Założony w 1957 roku Dom Mody Telimena wzbogacił garderoby Polek o stylowe płaszcze, sukienki z wysokiej jakości tkanin, wełniane kostiumy.Foto: Dębowski/PAP/CAF

Tematem najnowszej książki Katarzyny Jasiołek nie są ani tkaniny, ani opakowania, ani meble, jak w przypadku poprzednich tytułów. Tym razem opisała ona historię łódzkiego Domu Mody Telimena, ale stworzyła również opowieść o znaczeniu ubrań, o tym, w jakim stopniu mogą one być wyrazem buntu czy niezgody na normy albo ograniczenia.

Posłuchaj
47:49 _PR2 (mp3) 2025_04_14-19-11-47.mp3 Rozmowa z Katarzyną Jasiołek, autorką książki "Dom mody Telimena. Co nosiły Polki" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Ważny rozdział w historii polskiej mody

Założona w 1957 roku Telimena wzbogaciła garderoby Polek o stylowe płaszcze, sukienki z wysokiej jakości tkanin, wełniane kostiumy. Ubrania łódzkiego domu mody były eksportowane, wykorzystywane w stylizacjach tworzonych na uroczyste publiczne wydarzenia, podziwiane na stronach gazet, pożądane przez stojące w długich kolejach Polki.

Telimena z Łodzi

Książka "Dom mody Telimena. Co nosiły Polki" nie tylko przybliża historię jednego producenta ubrań, ale też przedstawia kontekst, w jakim firma działała. Katarzyna Jasiołek opisuje m.in., jak w PRL-u pracowały kobiety i w jakim stopniu mogły one decydować o swojej garderobie. Jest to też w znacznej mierze opowieść o Łodzi.

Czytaj także:

- Są dwa najważniejsze adresy związane bezpośrednio z Telimeną. Jest to kamienica przy ul. Jaracza 52, która nadal stoi i w której przez lata mieściła się siedziba firmy, oraz Piotrkowska 78, czyli pierwszy salon Telimeny, który został zamknięty w 2004 roku, symbolicznie kończąc epokę łódzkiego domu mody - tłumaczyła autorka.

Katarzyna Jasiołek opowiedziała w audycji o tym, jak powstała Telimena, co wartościowego wniosła do stylu Polek, dlaczego za niektórymi cechami dawnego przedsiębiorstwa odzieżowego dziś powinniśmy tęsknić. Rozmawialiśmy również o przedstawianiu mody w dawnej prasie, nawiązywaniu przez polskie projektantki do stylu zachodniego oraz o tym, jak w PRL powstawały pokazy i jak działały pierwsze agencje modelek.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Marta Strzelecka

Gość: Katarzyna Jasiołek (autorka książek o projektowaniu, wzornictwie i rzemiośle)

Data emisji: 14.04.2025

Godz. emisji: 19.10

pg/kor


Czytaj także

"Genialnie zmyślone?". Historie oszustw, które zasługują na opowiedzenie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2025 11:48
- Na pewno chciałbym, żeby ta książka była hołdem dla historyków, archeologów, badaczy, którzy czasami całe życie poświęcili na rozwiązanie jakiejś zagadki. Część z nich była zresztą moimi rozmówcami. Wydaje mi się jednak, że historie oszustw też zasługują na opowiedzenie. Często są one dużo ciekawsze niż to, co jest nam serwowane np. przez przewodników podczas wycieczek - mówił w Dwójce Jakub Kuza, autor książki "Genialnie zmyślone? Skarby, fałszerstwa, mistyfikacje".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kompendium wiedzy o getcie warszawskim. Dotychczasowe ustalenia i najnowsze badania

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2025 22:00
To kolejny projekt realizowany z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Tym razem jest to praca z zakresu humanistyki cyfrowej – "Encyklopedia getta warszawskiego", której powstanie jest efektem wieloletniego projektu badawczego prowadzonego w Żydowskim Instytucie Historycznym.
rozwiń zwiń