"Gość" - nowy film Zuzanny Solakiewicz

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2025 13:43
Dokument "Gość" to nowy film Zuzanny Solakiewicz, którego współtwórcą jest Zvika Gregory Portnoy. Obraz będzie można oglądać na 22. festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Przed pokazem reżyserka opowie w Dwójce o pracy nad produkcją. 
Dokument Gość to nowy film Zuzanny Solakiewicz, którego współtwórcą jest Zvika Gregory Portnoy. Na zdjęciu fragment plakatu zapowiadającego film.
Dokument "Gość" to nowy film Zuzanny Solakiewicz, którego współtwórcą jest Zvika Gregory Portnoy. Na zdjęciu fragment plakatu zapowiadającego film. Foto: mat.pras.

Jej pełnometrażowy debiut dokumentalny pt. "15 stron świata" zdobył nagrody na wielu międzynarodowych festiwalach, między innymi w Locarno. Ten film, poświęcony muzyce Eugeniusza Rudnika, jego twórczości w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia, zwracał uwagę nowatorskim sposobem przedstawiania w filmie dźwięku.

W audycji porozmawiamy z Zuzanną Solakiewicz o znaczeniu melodii w jej filmach, przypomnimy dokument "Romantyczny chłód" z Beth Gibbons z Portishead i "Ziemię", w której codzienne życie bohaterów splata się z muzyką.

Zapytamy reżyserkę o jej powroty do tematów związanych z tożsamością, historią żydowską, życiem mniejszości. Twórczyni dokumentów opowie o swoich różnych rodzajach pracy – nad tekstami, obrazami, montażem.

Zapytamy też Zuzannę Solakiewicz o jej najnowszy film, dokument "Gość", którego bohaterem jest syryjski uchodźca, przyjęty do domu przez mieszkańców polskiej wsi, leżącej niedaleko granicy z Białorusią.

***

Na audycję O wszystkim z kulturą w poniedziałek (28.04) w godz. 19.10-20.00 zaprasza Marta Strzelecka.

Czytaj także

Antoni Janusz Pastwa – rzeźbiarz o niepowtarzalnym języku wypowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2025 20:00
Jest autorem m.in. pomnika Józefa Brandta w Orońsku, rzeźby Ulissesa w Villany, pomnika Henryka Wieniawskiego w Lublinie, kwadrygi Apollina na frontonie Opery Narodowej w Warszawie. Inspiruje go poezja i muzyka, choćby Witolda Lutosławskiego...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Willa Waleria w Milanówku - była i jest (znów) domem sztuki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 12:50
W odnowionych wnętrzach Willi Waleria w Milanówku powstała przestrzeń pełna twórczej energii, otwarta dla gości i mieszkańców. To tu mieszkał i tworzył jeden z najciekawszych rzeźbiarzy międzywojnia – Jan Szczepkowski. W piątek 25 kwietnia pod tym adresem otwarta zostanie - pod hasłem "Vivat Szczepkowski! 100-lecie paryskiego sukcesu" - wystawa stała poświęcona jego życiu i twórczości.
rozwiń zwiń