Lenistwo - grzech czy cnota?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 10:01
O przeciwskuteczności poradników zarządzania czasem i o tym, że cywilizacja rozwija się w czasie wolnym - we wtorkowy wieczór.
Mężczyzna z rogami kozła symbolizującymi lenistwo, jeden z siedmiu grzechów głównych (fresk z roku 1511 w kościele w Dalbyneder, Dania)
Mężczyzna z rogami kozła symbolizującymi lenistwo, jeden z siedmiu grzechów głównych (fresk z roku 1511 w kościele w Dalbyneder, Dania)Foto: Malene Thyssen, lic. CC (wikipedia)

Dziś mamy znacznie więcej czasu, niż mieli nasi przodkowie, a mimo to wydaje nam się, że jest odwrotnie! Wpadamy w pułapkę nowoczesnego myślenia, że każdy może być Einsteinem albo Steve'm Jobsem - wystarczy tylko, że będziemy więcej pracować. I tak badacze dzisiejszych społeczeństw pokazują, że mieszkańcy nowoczesnych, demokratycznych państw realizują ideały homo faber.

Naszymi gośćmi będą prof. Wojciech Eichelberger oraz Robert Piłat. Głos zabiorą także Eustachy Rylski i Adam Wiedemann.

Na audycję O wszystkim z kulturą - we wtorek (30.12) w godz. 18.00-19.00 - zaprasza Barbara Schabowska.

mm/bch

Zobacz więcej na temat: filozofia KULTURA praca
Czytaj także

Epoka upadku zaczyna się od rozpadu języka

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 12:00
- W Europie mamy teraz poczucie, że język, którego używamy do opisu rzeczywistości, stał się niewystarczający - mówił w Dwójce filozof prof. Andrzej Leder.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Było co najmniej kilku Sokratesów

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 13:30
– Niezmiernie trudno powiedzieć, jaki był prawdziwy Sokrates. Jego wariantów mamy w historii dziejów sporo – mówił w Dwójce teolog i filolog dr Dariusz Karłowicz.
rozwiń zwiń