Na Łączce spoczęły ofiary podwójnego mordu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 19:00
Na warszawskich Powązkach pochowano zamordowanych niemal 70 lat temu Żołnierzy Niezłomnych. Jakie znaczenie ma ten pogrzeb?
Audio
  • Rozmowa o znaczeniu pogrzebu ofiar terroru komunistycznego na Łączce (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Uroczysty pogrzeb ofiar terroru komunistycznego, których szczątki odnaleziono w latach 2012-2014 na powązkowskiej Łączce
Uroczysty pogrzeb ofiar terroru komunistycznego, których szczątki odnaleziono w latach 2012-2014 na powązkowskiej ŁączceFoto: PAP/Rafał Guz

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 27 września. 35 trumien ze szczątkami ofiar terroru komunistycznego zostało złożonych w panteonie-mauzoleum na Łączce na cmentarzu wojskowym. Pogrzeb miał wymiar symboliczny, ponieważ w ten sposób działacze antykomunistycznego podziemia, zamordowani w więzieniu na warszawskim Mokotowie, mają zostać przywróceni narodowej pamięci.

Zobacz serwis specjalny
żołnierze wyklęci663wiki.jpg
Żołnierze Wyklęci

- To zadośćuczynienie za poniesioną przez tych ludzi ofiarę. Ofiarę podwójną - podkreślił w Dwójce dr Tomasz Łabuszewski z IPN. - Władze komunistyczne dążyły nie tylko do fizycznego wyeliminowania opozycji, lecz także do zatarcia o niej wszelkiej pamięci. Szacujemy, że ofiarą tego procederu padło 50 tysięcy osób - dodał.

Co istotne, takich "Łączek" są w Polsce setki, może nawet tysiące...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Małgorzata Szejnert (reportażystka, autorka pionierskiej książki "Śród żywych duchów"), Karolina Wichowska (autorka książki "Łączka"), dr Tomasz Łabuszewski (IPN)

Data emisji: 28.09.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/ag

Czytaj także

Piłsudski. "Jeden z najbardziej udanych królów Polski"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 09:00
- Jego opinia o współczesnym pokoleniu Polaków byłaby krytyczna, ale on swoje też surowo oceniał - mówił w Dwójce historyk Dariusz Gawin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wiemy, kto dokonał zbrodni katyńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 20:00
- Edukować, edukować, jeszcze raz edukować - określił misję Muzeum Katyńskiego w Warszawie w dniu otwarcia nowej siedziby jego kierownik Sławomir Frątczak.
rozwiń zwiń