Uczestnictwo w kulturze. Jest źle czy inaczej?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 10:00
- Statystyki mówią, że nie chodzimy do teatru, nie czytamy książek, nie odwiedzamy muzeów. A może coś ucieka w tej statystce? - pytał w Dwójce dr Tomasz Kukołowicz z Narodowego Centrum Kultury.
Audio
  • Uczestnictwo w kulturze. Jest źle czy inaczej? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Najsilniejszym czynnikiem różnicującym społeczeństwo polskie są praktyki związane z korzystaniem z ofert instytucji kultury. Czy instytucje tworzą ograniczenia, czy też ich oferta artystyczna trafia głównie do osób o wysokiej pozycji społecznej?
Najsilniejszym czynnikiem różnicującym społeczeństwo polskie są praktyki związane z korzystaniem z ofert instytucji kultury. Czy instytucje tworzą ograniczenia, czy też ich oferta artystyczna trafia głównie do osób o wysokiej pozycji społecznej?Foto: Pixabay/Pexels

Punktem wyjścia do dyskusji był najnowszy raport Obserwatorium Kultury w Gdańsku, który pokazuje, że pozycja społeczna warunkuje niemal wszystkie kulturalne praktyki – poza wydarzeniami sportowymi.

Dr Tomasz Kukołowicz zauważał, że do pewnych grup instytucje kulturalne nie są w stanie dotrzeć. - NCK stworzyła portal "Kultura Dostępna", na którym prezentowane są wydarzenia bezpłatne i bardzo tanie i to doświadczenie pokazuje, że czynnik finansowy nie jest barierą. Część ludzi po prostu nie chce chodzić do instytucji.

Współtwórca raportu Obserwatorium Kultury dr Krzysztof Stachura zwracał uwagę na pewne blokady psychiczne występujące u wielu Polaków. Uwzględnienie ich może być kluczem do stopniowej kulturalnej aktywizacji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: dr Tomasz Kukołowicz (Nardowe Centrum Kultury), dr Krzysztof Stachura (socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego)

Data emisji: 9.06.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/mg

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznaj pozytywnego bohatera naszych czasów!

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 20:00
- Współczesnego projektanta postrzegamy jako osobę stojącą na straży jakości przestrzeni publicznej, dbającą o potrzeby specjalnych grup, podnoszącą jakość naszego życia - mówiła Magda Kochanowska, kuratorka polskiej ekspozycji na 21. Triennale w Mediolanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ten nurt pogodził Teheran z kibucem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 09:00
- Modernizm to wyjątkowo powszechny język architektoniczny. Można znaleźć bardzo podobne formy w bardzo różnych krajach - podkreślał Nicolas Grospierr, fotografik i autor albumu "Modern forms. Subiektywny atlas XX-wiecznej architektury".
rozwiń zwiń