W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z twórcami kultowego komiksu, którego najnowsza edycja właśnie trafiła do księgarń. "Jeż Jerzy. Dzieła Zebrane", którego pierwszy tom ujrzał światło dzienne jest ostrą satyrą na współczesną polską rzeczywistość. Wyśmiewane są w nim zarówno całe grupy społeczne, jak np. skinheadzi (reprezentowani przez Zenka i Stefana), dresiarze, ekolodzy, policjanci, jak i konkretni bohaterowie życia politycznego (Andrzej Lepper, Grzegorz Kołodko). Wyśmiewana jest również polska popkultura.
- Skłonność do alkoholu i pięknych kobiet czynią z Jeża Jerzego przeciwieństwo superbohatera. Zamiast super mocy ma super wady i to stanowi jego siłę. Nie spodziewaliśmy sie takiego obrotu sprawy, ale to właśnie taka postać najbardzie podobała się naszym czytelnikom - powiedział Rafał Skarżycki.
Czy postać Jeża Jerzego jest wyrazem kultury i przemian lat 90.? Jakie elementy postaci świadczą o jej odniesieniach do subkultur, które przewinęły się przez Polskę? Dzięki czemu Jeż Jerzy zachowuje swoją uniwersalność? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Michał Nowak
Goście: Rafał Skarżycki (scenarzysta komiksu) i Tomasz Lew Leśniak (rysownik).
Data emisji: 9.10.2018
Godzina emisji: 17.30
mko