Wystawa "W niebo stąpanie' składa się z 14 figur naturalnej wielkości, dodatkowo artysta ma zamiar zaprezentować rzeźbę chłopca otoczonej ziemniakami. Postacie symbolicznie reprezentują ofiary II wojny światowej. Są to postacie cywili - dzieci, kobiet, osób starszych, które zostały brutalnie pozbawione życia.
- Jesteśmy w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i wystawa pana Jerzego Kaliny jest też związana bezpośrednio z tą rocznicą oraz bardzo mocną refleksją, którą chcemy przedstawić - mówi Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz, kuratorka wystawy.
Postacie cywili niczym dybuki cały czas są obecne w przestrzeni świata realnego. W dłoniach dzierżą, macewy, krzyże prawosławne, grekokatolickie, katolickie, symbole łemkowskie. Los zamordowanych jest wspólny bez względu na wyznawaną wiarę. Liczą na zbawienie. Na sprawiedliwość. Na pamięć. Macewy z chleba nawiązują do bogatej symboliki łamania się chlebem. Gestu solidarności, wspólnoty, bliskości.
- Instalacja jest poświęcona Bruno Schulzowi w jego najbardziej tragicznym momencie. Te macewy bardzo bezpośrednio odnoszą się do faktu związanego z jego zabójstwem przez niemieckiego policmajstra, który nie znosił i nienawidził. Bruno Schulz wyszedł jak codziennie albo jak co któryś dzień do piekarni po chleb. I on zastrzelił przez chleb […]. Chleb miał odnosić się do losu mniejszości żydowskiej w Drohobyczu i nie tylko. Tak to zaczęło się nawarstwiać w symbolice, że teraz punktem odniesienia są Polacy, Żydzi, Tatarzy, prawosławni, czyli wielokulturowa część Polski - opowiada Jerzy Kalina, autor wystawy.
Otwarcie wystawy "W niebo stąpanie" w Kortergardzie zaplanowano na środę, 28 sierpnia na godz. 18.00.
Co symbolizuje chłopiec z kartoflami? Jaką propozycję od ministra kultury otrzymał artysta? Czym teraz zajmuje się Jerzy Kalina? Dlaczego "W niebo stąpanie" można będzie obejrzeć akurat w Kordergardzie?
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Jerzym Kaliną.
W audycji także m.in. o nadchodzącej premierze filmu dokumentalnego "O zwierzętach i ludziach" Łukasza Czajki, jak również o białostockim festiwalu "Wschód Kultury", który rozpocznie się już w najbliższy piątek.
Audycja tworzona jest przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.
***
Tytuł audycji: Spacer z Kulturą
Rozmawiali: Agnieszka Kunikowska, Michał Montowski
Goście: Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz (Narodowe Centrum Kultury), Jerzy Kalina (artysta)
Data emisji: 25.08.2019
Godzina emisji: 17.08
DS