17:02 _PR2_AAC 2020_06_25-17-33-52.mp3 Radosław Gajda o przestrzeni miejskiej po pandemii (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
W czasie izolacji mieszkańcy miast, w szczególności osiedli i bloków, marzyli o tym, by zamieszkać w domu z ogródkiem, ponieważ wtedy ich życie w czasie kwarantanny byłoby znacznie przyjemniejsze. Jak podkreślił Radosław Gajda, to właśnie z tego powodu ludzie najczęściej spędzali czas w parkach i lasach. - Jeżeli można było wyjść z domu tylko na jeden sposób rekreacji, to wiele osób kierowało swoje drogi na skwery, a nawet ulice, które mają na sobie zieleń.
Zdaniem architekta, izolacja nie wymyśliła niczego nowego, jeśli chodzi o urbanistykę, jednak pomogła przyspieszyć pewne procesy, które w innym wypadku trwałyby znacznie dłużej.
- W miastach europejskich podobnej wielkości, co duże miasta polskie, od wielu lat obserwuje się odejście od urbanistyki skupionej na komunikacji indywidualnej, a także od projektowania wielkoskalowych rozwiązań komunikacyjnych samochodowych na rzecz stworzenia konglomeratu miasta średniowiecznego, zwartego, gdzie wszystko jest w bliskiej okolicy, a dotarcie do każdego miejsca pierwszej potrzeby na piechotę jest możliwe w ciągu kilku czy kilkunastu minut spaceru.
Jak zauważył gość audycji, część miast wyłącza kolejne pasy ruchu samochodowego na korzyść pieszych, którzy z powodu wąskich chodników często nie są w stanie zachować między sobą bezpiecznej odległości. - Myślę, że nauka, która z tego płynie jest taka, że jeśli możemy "głosować nogami" za jakimś sposobem urządzania wspólnej przestrzeni w mieści, to wielu z nas jest za tym, żeby jak najwięcej tej zieleni było urządzone w naszej okolicy.
Radosław Gajda mówił również m.in. o rozwoju miast europejskich w kierunku życia bez samochodu, a także z jakiego powodu taki styl życia nie jest możliwy w Stanach Zjednoczonych.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Michał Szułdrzyński
Gość: Radosław Gajda (architekt, urbanista)
Data emisji: 25.06.2020
Godzina emisji: 17.30