Wystawę "Zawołani po imieniu" zorganizował Instytut Pileckiego. Ekspozycja, przedstawiona w warszawskim Domu Bez Kantów, w pomieszczeniach będących nową przestrzenią wystawienniczą Instytutu, jest pierwszą wystawą opowiadającą historie "Zawołanych po imieniu", czyli Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej za pomoc udzielaną Żydom.
Minister kultury: ta wystawa przywraca "Zawołanym" należne miejsce w zbiorowej pamięci o II wojnie światowej
Ostatni moment
Postacie "Zawołanych po imieniu" zostały przedstawione poprzez opisy, materiały audiowizualne i graficzne (zdjęcia współczesne i archiwalne, nagrania, skany dokumentów), jak i poprzez autentyczne przedmioty, które należały do zamordowanych.
22:13 PR24_MPLS 2020_10_05-23-36-46.mp3 Dr Wojciech Kozłowski o znaczeniu wystawy i projektu "Zawołani po imieniu" ("Rozpruwacz kulturalny")
- Historie te przez wiele lat nie wybrzmiewały i mało kto o nie pytał. W tej chwili jest ostatni moment, by docierać do ludzi pamiętających te wydarzenia. Dla nas to również okazja, by docenić ofiarę i oddać hołd szlachetnej i pięknej postawie, która z jest świadectwem zachowania człowieczeństwa w czasie całkowicie nieludzkim - stwierdził dr Wojciech Kozłowski.
Życie w cieniu niemieckiej machiny terroru
Zaprezentowane są losy rodzin, osieroconych przez zamordowanych bohaterów. Ukazany jest także kontekst – realia życia w tamtych latach i funkcjonowanie niemieckiej machiny terroru, jakiemu poddani byli mieszkańcy okupowanej Polski. Dopiero wiedza o tym terrorze pozwala właściwie zrozumieć opowiadane historie. Wystawa opracowana została w całości w dwóch językach, po polsku i po angielsku.
Tomaszów Mazowiecki. Instytut Pileckiego upamiętnił Karolinę Juszyczykowską
Nie tylko wystawa, również projekt
"Zawołani po imieniu" to również tytuł szerszego projektu Instytutu Pileckiego poświęconego osobom narodowości polskiej zamordowanym za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pamięć o tych, którzy wykazali się bohaterstwem w obliczu niemieckiego terroru, jest pielęgnowana we wspomnieniach rodzin, często jednak te historie nieznane są ogółowi społeczeństwa.
- Cieszymy się, że historie tych ludzi oraz ich doświadczenia możemy przywrócić naszej wspólnej pamięci o II wojnie światowej. To grupa rodzin najbardziej poszkodowanych spośród tych, które zdecydowały się na pomoc Żydom. Członkowie tych rodzin zapłacili bowiem najwyższą cenę, często ginęli razem z tymi, których chcieli uratować - wskazał dr Kozłowski.
Przywrócenie pamięci
Projekt powstał z potrzeby zaznaczenia w przestrzeni publicznej miejsc związanych z pomordowanymi. Składa się na niego również szereg działań promocyjnych, edukacyjnych oraz naukowych. Akcja przywraca pamięć o ludziach, których imiona i nazwiska zbyt długo pozostawały niewypowiedziane, a którzy wykazali się odwagą, empatią, a także ludzką solidarnością.
Dyrektor Instytutu Pileckiego zaznaczył, że wspomniani ludzie byli długo na marginesie naszej pamięci. - Nasz projekt przywraca ich do głównego nurtu - dodał.
***
Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego
Data emisji: 05.10.2020
Godzina emisji: 23.36
instytutpileckiego.pl/PAP/Polskie Radio 24/db