Muzeum im. Jacka Malczewskiego. "Do jego powstania doprowadził ks. Jan Wiśniewski"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2024 21:08
Najcenniejszą częścią radomskiego Muzeum im. Jacka Malczewskiego są prace patrona instytucji. To jednak nie jedyna wartość tej placówki. W audycji "O wszystkim z kulturą" wybraliśmy się do muzeum z bogatą historią, o którym opowiedzieli nam jego pracownicy.
Jak powiedział nam Mariusz Turczyk z Muzeum im. Jacka Malczewskiego, to dar ks. Jana Wiśniewskiego dał początek instytucji
Jak powiedział nam Mariusz Turczyk z Muzeum im. Jacka Malczewskiego, to dar ks. Jana Wiśniewskiego dał początek instytucjiFoto: Shutterstock/Robson90

Centralnym punktem odniesienia sztuki Jacka Malczewskiego był człowiek widziany przez pryzmat spraw ostatecznych. W dojrzałej twórczości malarza dominowała refleksja nad życiem i śmiercią. Taką tematykę przedstawiają między innymi dzieła: "Wiara, nadzieja, miłość", "Błędne koło", "Melancholia".

Jackowi Malczewskiemu przypisuje się autorstwo około dwóch tysięcy obrazów olejnych. Bogatą część jego dorobku stanowią autoportrety, których namalował co najmniej 150, nie licząc karykatur i rysunków. 

Prywatne zbiory ks. Jana Wiśniewskiego

Ksiądz Jan Wiśniewski był znanym radomskim kolekcjonerem. Duchowny w grudniu 1913 roku część swoich zbiorów muzealnych przekazał Radomskiemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Jak powiedział nam Mariusz Turczyk z Muzeum im. Jacka Malczewskiego, dało to początek instytucji. - Ks. Jan Wiśniewski doprowadził do powstania muzeum. Wszystko na podstawie jego prywatnej kolekcji. Przekazał miastu swoje zbiory po to, żeby je udostępnić. Dość mocno obwarował, na jakich warunkach przekazuje dzieła - wyjaśnił.

- Polacy mieli jednak wtedy na głowie dużo problemów i muzeum nie było tym najważniejszym. Kiedy placówka nabierała jakichś kształtów, to wybuchła II wojna światowa i hitlerowcy ograbili nas z większości zbiorów i wywieźli do Niemiec - opowiedział.

Współczesne muzeum

Prace Jacka Malczewskiego po trudnych czasach doczekały się swojego miejsca w Radomiu. - Dopiero powojenna historia jest tym, co możemy dzisiaj podziwiać. Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu kilkadziesiąt lat temu mieściło się w centrum miasta. Na przełomie wieków przenieśliśmy się do budynku w rynku - zdradził Mariusz Turyczk.

Muzeum to nie tylko prace wybitnego artysty. To także miejsce, w którym organizowanych jest wiele wydarzeń o różnym charakterze. - Na dziedzińcu muzealnym stworzyliśmy mini ogród botaniczny. Składają się na niego okazy rodzime i obce. Są to rośliny imponujące swoim pięknem i walorami. Tworzą świetne tło dla imprez, jakie tutaj tworzymy - zdradził Mariusz Turczyk.

O zbiorach muzeum opowiedzieli Jakubowi Kukli także kuratorzy placówki.


Posłuchaj
27:38 _PR2 (mp3) 2024_08_28-19-03-25.mp3 Muzeum im. Jacka Malczewskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Rozmawiał: Jakub Kukla

Data emisji: 28.06.2024

Godzina emisji: 19.00

Audycję wyemitowano w audycji "O wszystkim z kulturą".

dz/wmkor

Czytaj także

"Autobus" - obraz, który fascynuje artystów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 15:00
Jacek Kaczmarski poświęcił mu jedną ze swoich piosenek, Teatr Akademia Ruchu stworzył na jego podstawie akcję - obraz Bronisława Wojciecha Linkego jest wielką alegorią Polski czasu komunizmu i uniwersalną opowieścią o ludzkich występkach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lech Majewski ożywia obrazy Malczewskiego. "To raczej rozmowa z malarzem"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 12:48
Projekt "Jacek Malczewski/Lech Majewski" to cykl wideoartów wybitnego polskiego reżysera, który twórczo reinterpretuje malarstwo młodopolskiego artysty. - Jacek Malczewski od dawna mnie fascynował - zapewniał w Polskim Radiu 24 Lech Majewski. 
rozwiń zwiń