Ten komiks to opowieść o Śląsku lat 20. i 30. XX wieku. Historia kobiet i życia w małej społeczności, a także opowieść o działalności awangardowego ruchu artystycznego. Wszystkie te wątki mieszczą się w tytule "Heksa" autorstwa Katarzyny Witerscheim.
47:31 Dwójka OWZK 2.12.2024.mp3 Rozmowa z Katarzyną Witerscheim, autorką komiksu "Heksa" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Od nagrodzonego projektu do materializacji w druku
Łączą się tu następujące gatunki: romans, opowieść historyczna z elementami folkloru i historia obyczajowa. Ta różnorodność przyniosła projektowi wydawnictwa Grand Prix na 33. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2022 roku. Dzięki tej nagrodzie "Heksa" ukazała się we wrześniu 2024 roku, jaki pierwszy tytuł nakładu łódzkiego Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.
Historia Śląska w komiksowej formie
Akcja komiksu Katarzyny Witerscheim rozgrywa się w Nikiszowcu w gminie Janów. Dziś jest to dzielnica Katowic. Faktografię dotyczącą tej części Górnego Śląska autorka zgłębiała już wcześniej, przy okazji serii komiksów pt. "Helena Wiktoria", z akcją osadzoną w XIX wieku.
Czytaj także:
Pomysł sprzed lat
- Sam pomysł tej historii zakiełkował we mnie bardzo wcześnie, w momencie gdy tylko zaczęłam swoją pracę nad komiksami. Czułem wtedy jednak, że to jeszcze nie jest ten moment, że nie mam na tyle doświadczenia, żeby wziąć się za tę historię w taki sposób, w jaki się wzięłam dziesięć lat później. Dokładnie tyle czasu minęło od pomysłu do postawienia pierwszej kreski - wspominała Katarzyna Witerscheim.
Rysowniczkę, graficzkę i autorkę komiksów pytaliśmy także w audycji o jej przywiązanie do lokalnej historii, o działanie na niezależnym rynku wydawniczym oraz o to, jak powstają webkomiksy.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie: Marta Strzelecka
Gość: Katarzyna Witerscheim (rysowniczka, graficzka, autorka komiksów)
Data emisji: 2.12.2024
Godz. emisji: 19.10
pg/zch