Obcy pośród natury - jak inwazyjne gatunki obce zagrażają środowisku

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 12:03
Inwazyjne gatunki obce to jedne z największych istniejących zagrożeń biologicznych. Przenoszone są na nowe obszary przez człowieka; zmieniają ekosystem i podporządkowują sobie nowe otoczenie. Jakie gatunki zagrażają naszemu środowisku i w jaki sposób się u nas znalazły?
Które zwierzęta to inwazyjne gatunki obce?
Które zwierzęta to inwazyjne gatunki obce?Foto: Shutterstock

Inwazyjne gatunki obce

Gatunki obce to nie przybysze z kosmosu tylko gatunki, które człowiek wprowadza poza ich naturalne zasięgi. W przypadku, kiedy te gatunki trafiają do środowiska, próbują się w nim odnaleźć. Jeżeli stwarzają zagrożenie dla przyrody, to wówczas mówimy o inwazyjnym gatunku obcym. Docierają one z różnych stron świata. Wynika to z działalności człowieka, który "przywozi" je umyślnie lub zupełnie nieświadomie - mówi Rafał Maciaszek z Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW.


Posłuchaj
35:58 PR4_14_12_2024_09_11_Szanuj_zieleń.mp3 Rafał Maciaszek o inwazyjnych gatunkach obcych (Szanuj zieleń/Czwórka)

 

Gość audycji twierdzi, że inwazyjność dotyczy jedynie gatunków obcych. Zwierzęta nie są winne swojej inwazyjności, to zawsze odpowiedzialność i ingerencja człowieka. To na przykład działanie celowe, jak porzucenie zwierzęcia domowego czy przypadkowe rozprzestrzenienie się rośliny z ogródka.



Jako najbardziej znane inwazyjne gatunki obce, rozmówca Marty Hoppe wymienił szopa pracza, jenota czy żółwia ozdobnego. - Nie jesteśmy w stanie usunąć ze środowiska wszystkich inwazyjnych gatunków, co nie znaczy, że nie powinniśmy podejmować jakichkolwiek działań - tłumaczy gość audycji.


Zagrożenie dla środowiska

- Z inwazyjnymi gatunkami obcymi nie ma co walczyć. Przede wszystkim należy walczyć z nieodpowiedzialnością człowieka - zaznacza Rafał Maciaszek. - Ponadto, podczas wprowadzania nowego gatunku do środowiska, wprowadzamy również wszystko, co się na nim lub w nim znajduje, czyli głównie obce pasożyty czy symbionty - dodaje.



Maciaszek uważa, że w gatunkach obcych nie ma nic złego, lecz jesteśmy za nie odpowiedzialni. Utrzymywanie zwierząt egzotycznych w akwariach jest dozwolone, o ile sprawujemy nad nimi właściwą opiekę.


Rak marmurkowy - gatunek inwazyjny

- Nieodpowiedzialne uwolnienie raka marmurkowego, który ma pochodzenie akwariowe, może doprowadzić do całkowitej eliminacji wszystkich płazów z akwenu, w którym się znalazł. Mówimy o różnych gatunkach żab, ropuch czy traszek. Rak marmurkowy jest w stanie doprowadzić do masowego śnięcia ryb czy zakwitu glonów, co już wpływa na cały ekosystem - ostrzega Rafał Maciaszek.



Gość Czwórki opowiedział, że na Lubelszczyźnie udało im się poduczyć sójki do tego, żeby identyfikowały kopce u wyjść nor raków. Potem wyjmowali z nich przedstawicieli gatunku obcego. W ciągu dwóch lat udało im się całkowicie wyeliminować lądową populację raka marmurkowego w tamtym obszarze.


Zobacz także:


Odłowione raki są wykorzystywane jako pokarm dla podopiecznych ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt, ogrodów zoologicznych czy azyli dla zwierząt oraz gatunków obcych. - To humanitarne wykorzystanie zwierząt, bo są traktowane z szacunkiem. Udaje nam się rozwiązywać dwa problemy w ochronie przyrody jednocześnie. Usuwamy inwazyjny gatunek obcy, który wprowadziliśmy oraz wspieramy gatunki, którym człowiek zaszkodził, na przykład bocianom po kolizjach z samochodami - opowiada Maciaszek.

***

Tytuł audycji: "Szanuj zieleń"

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Rafał Maciaszek (Instytut Nauk o Zwierzętach SGGW, inicjator projektu "Łowca obcych")

Data emisji: 14.12.2024

Godzina: 9.11

kajz/pj

Czytaj także

Topniejące lodowce powodem zmian granic europejskich krajów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2024 14:17
W 2022 roku Szwajcarskie lodowce straciły 6% swojej masy. W 2023 ubyło kolejne 4%. Te zmiany spowodowały potrzebę zrewidowania granic między Szwajcarią a Włochami, które dotychczas biegły właśnie lodowcami. W audycji "Szanuj zieleń" Weronika Puszkar przedstawiła szczegóły tego zjawiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bałtyk - najmłodsze morze świata. Czy stanie się jeziorem?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 10:23
Bałtyk to nie tylko unikalny ekosystem, ale również część naszego dziedzictwa kulturowego i źródło niezapomnianych wspomnień. Olga Sarna, z Fundacji Mare, podkreśla, że zachodzące w nim zmiany są nieuniknione. To najmłodsze na świecie morze nie jest w złym stanie ekologicznym, a przez edukację i przemyślanie działania możemy żyć z nim w komitywie. 
rozwiń zwiń