Małgorzata Musierowicz skończyła 80 lat. Jej książki czytały i nastolatki, i Czesław Miłosz

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2025 21:20
- W latach 90. Małgorzata Musierowicz stała się nie tylko najpopularniejszą autorką powieści dla dziewcząt, ale też pisarką czytaną przez dorosłych ludzi - od Czesława Miłosza, po prof. Mariana Stalę - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Biedrzycki, krytyk literacki i historyk literatury, w dniu 80. urodzin Małgorzaty Musierowicz.
Małgorzata Musierowicz
Małgorzata MusierowiczFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

"Kwiat kalafiora", "Ida sierpniowa", "Opium w rosole" czy "Kalamburka" z serii "Jeżycjada" – to lektury kilku już pokoleń młodych czytelnikówO jej twórczości powstało wiele prac naukowych, a do fascynacji stworzonym przez nią światem na przestrzeni dekad przyznało się wiele ważnych postaci polskiej kultury.


Posłuchaj
47:57 Dwójka owzk 9.01.2025.mp3 O Małgorzacie Musierowicz w 80. urodziny pisarki (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Dwa okrągłe jubileusze

Małgorzata Musierowicz, bo o niej mowa, świętuje właśnie osiemdziesiąte urodziny, a jednocześnie – pięćdziesięciolecie pracy twórczej. Z tej okazji w studiu Dwójki gościł prof. Krzysztof Biedrzycki, którego śmiało można nazwać pierwszym w świecie "musierowiczologiem".

Czytaj także:

- W 1999 roku wydałem pierwszą monografię twórczości Małgorzaty Musierowicz. Wcześniej, nie w sposób systematyczny i naukowy, ale też o niej pisano. Najbardziej znamienną wypowiedzią, a raczej serią wypowiedzi, były listy Zbigniewa Raszewskiego, które zostały opublikowane po śmierci profesora. Właściwie były to listy prywatne do autorki, ale tak naprawdę to była analiza jej twórczości - przypominał krytyk literacki i historyk literatury.

Więzy rodzinne ze Stanisławem Barańczakiem

Małgorzata Musierowicz wychowywała się bez ojca. Utrzymanie domu i dwójki dzieci spoczywało na barkach matki. Poradziła sobie z tym zadaniem nadzwyczaj dobrze. Młodszym bratem naszej jubilatki był bowiem Stanisław Barańczak (1946-2014) - poeta, krytyk literacki, eseista i tłumacz.

- Łączyły ich lektury, wspólne przeżywanie świata, ogólnie mówiąc - zespół wartości, którym hołdowali. Co ciekawe, zupełnie nieświadomie oni połączyli się w mojej głowie, jeszcze zanim widziałem, że to jest rodzeństwo. Pracę magisterską i później doktorską pisałem o Stanisławie Barańczaku, a równocześnie w pewnym momencie zacząłem czytać powieści Musierowicz. Wyczuwałem pewną wspólnotę - wyznał Krzysztof Biedrzycki.

W audycji usłyszeliśmy także wypowiedzi Małgorzaty Musierowicz z archiwum Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Monika Zając

Goście: prof. Krzysztof Biedrzycki (krytyk literacki, historyk literatury, pedagog), dr Eliza Szybowicz (krytyczka literacka, badaczka powieści dziecięcej okresu PRL), Olga Wróbel

Data emisji: 9.01.2025

Godz. emisji: 19.10

dz/pg/pj

Czytaj także

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2025 06:00
– Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej – mówił Jan Gondowicz w Polskim Radiu. 8 stycznia mija 140. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Papuzińska: uczyłam się chodzić, trzymając się półek z książkami

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 05:42
- Jak się zagłębiam w dzieje mojej rodziny, nawet kilka pokoleń wstecz, to zawsze dużo w niej było zamiłowania do książek – wspominała Joanna Papuzińska w 2000 roku na antenie Polskiego Radia. – Moja mama była bibliotekarką. Ojciec natomiast był pedagogiem, ale też bardzo dużo czasu i miejsca poświęcał książkom. Szczególnie uwielbiał poezję – dodała.
rozwiń zwiń