Od natury do kultury. Współczesni rzemieślnicy

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 15:00
- Stolarze mówią, że trzeba mieć szacunek do materii, bo drewno nie wybacza błędu - opowiadała w Dwójce Katarzyna Piszczkiewicz.
Audio
  • O "Rzemieślnikach 2.0" opowiadali: Katarzyna Piszczkiewicz oraz Tomasz Pilecki (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Projekt Rzemiosło 2.0 opisuje proces zmian, jakie zachodzą w środowiskach tradycyjnych wytwórców
Projekt Rzemiosło 2.0 opisuje proces zmian, jakie zachodzą w środowiskach tradycyjnych wytwórcówFoto: Scena z filmu "RZEMIOSŁO 2.0 - Aleksander i Leszek Lisowscy

Od początku 2015 roku Muzeum Etnograficzne w Krakowie prowadzi badania w środowisku małopolskich rzemieślników i postrzemieślników, chcąc zbadać potencjał działających w regionie zakładów.

Spadkobiercy dawnych rzemiosł bowiem - wbrew powszechnemu przekonaniu o zanikaniu ich zawodów - wciąż działają, a ich aktywność może mieć istotny wpływ na krajobraz kulturowy regionu oraz integrację społeczną jego mieszkańców. - Są to ludzie, którzy wywodzą się z rodzin rzemieślniczych, którzy porzucili historię zajmowania się daną materia, a potem do tego wrócili. Ale są także osoby, które wybierają np. studia filozoficzne, a potem przykładają rękę do materii i zaczynają sądzić, ze jest to coś, co chcą robić w życiu - opowiadała Katarzyna Piszczkiewicz.

Drzewo pochodzi z natury, a my z tego robimy kulturę - zaznaczył Tomasz Pilecki. - Łączymy te dwa pierwiastki, które wydawałoby się nie pasują do siebie, ale można sprawić, że niesamowicie dobrze zaczynają ze sobą współgrać.

Czy rzemieślnicy są niewykorzystanym potencjałem społecznym?

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Bartosz Panek

Goście: Katarzyna Piszczkiewicz (koordynatorka projektu Rzemiosło 2.0 Muzeum Etnograficznego w Krakowie), Tomasz Pilecki (rzemieślnik)

Data emisji: 2.08.2016

Godzina emisji: 15.00

ob/jp

Czytaj także

Drewniane domki w stolicy. Co dalej z Jazdowem?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 15:08
W "Kwadransie bez muzyki" odwiedziliśmy osiedle Jazdów, wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie neony. Namiastka lepszej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 16:24
- W PRL neony pojawiły się wraz z odwilżą październikową. Miały tworzyć klimat Europy Zachodniej i ubarwiać szare ulice - mówił w Dwójce Witold Urbanowicz z warszawskiego Muzeum Neonów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Winyl. Jak produkuje się czarne płyty?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 15:27
- Produkcja maszyn do tłoczenia płyt gramofonowych to produkcja prototypów od nowa - mówił w Dwójce Ireneusz Sikorski, specjalista ds. sprzedaży w pierwszej fabryce winyli w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wióry lecą". Stolarka jako sposób na problemy

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 15:00
- Stolarka jest jak życie. Jeśli nie będziemy go sobie upraszczać, to prawdopodobnie zaczniemy się denerwować. W stolarce, kiedy nie idzie nam cięcie, trzeba rozluźnić mięśnie i motywować się do pracy poprzez spokój - opowiadał właściciel pracowni "Wióry lecą".
rozwiń zwiń