Od początku 2015 roku Muzeum Etnograficzne w Krakowie prowadzi badania w środowisku małopolskich rzemieślników i postrzemieślników, chcąc zbadać potencjał działających w regionie zakładów.
Spadkobiercy dawnych rzemiosł bowiem - wbrew powszechnemu przekonaniu o zanikaniu ich zawodów - wciąż działają, a ich aktywność może mieć istotny wpływ na krajobraz kulturowy regionu oraz integrację społeczną jego mieszkańców. - Są to ludzie, którzy wywodzą się z rodzin rzemieślniczych, którzy porzucili historię zajmowania się daną materia, a potem do tego wrócili. Ale są także osoby, które wybierają np. studia filozoficzne, a potem przykładają rękę do materii i zaczynają sądzić, ze jest to coś, co chcą robić w życiu - opowiadała Katarzyna Piszczkiewicz.
Drzewo pochodzi z natury, a my z tego robimy kulturę - zaznaczył Tomasz Pilecki. - Łączymy te dwa pierwiastki, które wydawałoby się nie pasują do siebie, ale można sprawić, że niesamowicie dobrze zaczynają ze sobą współgrać.
Czy rzemieślnicy są niewykorzystanym potencjałem społecznym?
***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Przygotował: Bartosz Panek
Goście: Katarzyna Piszczkiewicz (koordynatorka projektu Rzemiosło 2.0 Muzeum Etnograficznego w Krakowie), Tomasz Pilecki (rzemieślnik)
Data emisji: 2.08.2016
Godzina emisji: 15.00
ob/jp