Wiatraki na Woli, wieś w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 14:45
- Jeszcze pod koniec XIX w. w okolicach ulic Młynarskiej i Ostroroga były wiatraki i pola obsiane żytem - przypominała w audycji o dawnej Warszawie przewodniczka miejska Dorota Antkowiak.
Audio
  • Wiatraki na Woli, wieś w Warszawie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Wiatraki na Woli, w rejonie dzisiejszych ulic. Obozowej i Ostroroga, ok. 1895 r.
Wiatraki na Woli, w rejonie dzisiejszych ulic. Obozowej i Ostroroga, ok. 1895 r. Foto: Konrad Brandel/domena publiczna/Wikimedia Commons

- Uprawy były takie same, jak na wszystkich wsiach: żyto czy ziemniaki. Ale gdybyśmy powędrowali wzdłuż ulic Wolskiej czy Górczewskiej, w kierunku zachodnim, spotkalibyśmy miejsca, gdzie uprawiano cebulę czy kalafiory. Ziemie tam były bardzo żyzne - opowiadała Dorota Antkowiak.

Jakie inne ciekawostki kryją dzieje Woli? Co oznacza "wychowanie na marymonckiej mące"? I ile zostało na Ursynowie z dawnej wsi Wolica? Zapraszamy na spacer w poszukiwaniu wiejskiej przeszłości Warszawy. 

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Hanna Szczęśniak

Gość: Dorota Antkowiak (przewodniczka miejska)

Data emisji: 8.08.2017

Godzina emisji: 15.00

jp/mc

Czytaj także

Stare fabryki, groby i ambasady. Wszystko jest turystyką

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 17:00
- Już w latach 70. teoretycy zauważyli, że w zasadzie wszystkie nasze działania są turystyką - powiedziała dr Marta Derek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spacer po Warszawie tylko dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 11:39
- Warszawa od zawsze była miastem grzechu i rozpusty, i myślę, że warto przybliżyć takie historie mieszkańcom - mówił w Dwójce Łukasz Kulej, przewodnik warszawski, który oprowadza po nieprzyzwoitych miejscach stolicy.
rozwiń zwiń