Nie tylko Wojaczek. Wymagająca literatura i promowanie poezji w Instytucie Mikołowskim

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 15:20
Instytut Mikołowski powstał 25 lat temu w rodzinnym mieszkaniu poety Rafała Wojaczka. To niewielka samorządowa instytucja o wielkiej sile oddziaływania. Prowadzą ją poeci: Maciej Melecki oraz Krzysztof Siwczyk.
Brat Rafała Wojaczka - Piotr i córka Dagmara przed tablicą pamiątkową poety w 2006 roku.
Brat Rafała Wojaczka - Piotr i córka Dagmara przed tablicą pamiątkową poety w 2006 roku. Foto: PAP/ Adam Hawałej

Mikołowska placówka nie jest zwykłym muzeum. W jej ramach funkcjonuje wydawnictwo literackie. - Wydajemy młodych ciekawych autorów, którzy nie mają najmniejszych szans w innych oficynach, z racji nikłego potencjału komercyjnego - mówił podczas jednej z rozmów Krzysztof Siwczyk.

Posłuchaj
15:54 2024_12_23 11_01_19_PR2_Kwadrans_bez_muzyki.mp3 Nie tylko Wojaczek. Wymagająca literatura i promowanie poezji w Instytucie Mikołowskim (Kwadrans bez muzyki/ Dwójka)

 

Miejsce pracy Rafała Wojaczka 

Oprócz autorów Instytut Mikołowski przyciąga także fanów poezji Rafała Wojaczka. Chętnie przybywają do jego mieszkania, by poczuć atmosferę miejsca i zobaczyć, jak wyglądała przestrzeń, w której powstawały jego wiersze. - Młodzi ludzie przychodzą i pytają o Wojaczka. W pokoju poety mogą np. obejrzeć jego szczątkową bibliotekę - dodawał Krzysztof Siwczyk.

Czytaj także:

Rafał Wojaczek

Od chwili debiutu na łamach miesięcznika "Poezja" uznany został za pisarza wybitnego i wyrazistego. Legendę jego twórczości wzmacniało burzliwe, buntownicze, dramatyczne życie zakończone samobójczą śmiercią w 1971 roku.

Poezję młodego poety charakteryzowała swoista stylistyka, zorientowana na turpizm - szczególny kult brzydoty, typowy dla niektórych polskich poetów drugiej połowy XX wieku. Antyestetyzm, epatowanie wulgaryzmami, bólem, chorobą, śmiercią i ulubowanie brzydoty. Wszystkie czynniki były bardziej wyraziste w świecie, w którym przystało mu żyć... w świecie realnego socjalizmu. Wiersze były swoistym wyrazem buntu poety przeciw sztucznym bądź narzucanym normom społecznym.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowanie: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 23.11.2024

Godz. emisji: 11.00

dz/zch

Czytaj także

Mickiewicza i Słowackiego "pojedynek" na przyjęciu. "Wybuchła histeria, wszyscy płakali"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2024 05:45
25 grudnia 1840 roku na paryskim spotkaniu towarzyskim, nazwanym później "ucztą u Januszkiewicza", spotkali się dwaj wielcy polscy poeci. Między twórcami, których łączyły raczej skomplikowane relacje, doszło do szczególnego poetyckiego pojedynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwa razy przeżył śmierć swojej żony". Władysław Broniewski we wspomnieniach rodziny

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2024 05:50
– Mamę zabrali do Auschwitz. Potem Broniewski, a był już w Armii Andersa, otrzymał wiadomość, że jego żona zmarła w obozie – opowiadała w Polskim Radiu Maria Zarębińska-Pijanowska, przybrana córka Władysława Broniewskiego. Dramatyczne koleje losu sprawiły, że ta opowieść miała jeszcze swój nieoczekiwany ciąg dalszy.  
rozwiń zwiń