Dziady Noworoczne

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2025 13:25
Stoją na straży "odradzającego się czasu". Gdy kończy się stary rok i zaczyna nowy, na ulicach wsi leżących w dolinie rzeki Soły, na południe i zachód od Żywca słychać gwar – strzelanie z bata, dzwonki i muzykę. To Dziady Noworoczne.
Dziady noworoczne
Dziady noworoczneFoto: Shutterstock/Aleksandra Tokarz

Przebierańcy wprowadzają mieszkańców Żywiecczyzny w nowy rok, winszują pomyślność i dostatek, a ich obrzędy – wedle tradycji – przyczyniają się do odrodzenia sił witalnych natury.

Tradycja kolędowania Dziadów Noworocznych trwa do dziś, choć nieco się zmieniła. Grupy Dziadów rozrosły się, uczestnicy nie zawsze są już kawalerami. Tym przemianom przyglądał się Andrzej Maciejowski – animator kultury, depozytariusz i przedstawiciel dziadowskiej tradycji. Zna ją od podszewki, gdyż sam uczestniczył w niej od najmłodszych lat…

W sobotę, 11 stycznia, rozpoczyna się Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody 2025. W tym czasie w Żywcu i Milówce każdy może usłyszeć strzały z bata, zatańczyć z niedźwiedziem, poznać sposób wskrzeszenia konia. Słowem – dać się ponieść atmosferze zabawy i niesamowitości, towarzyszącej pochodowi żywieckich kolędników.

***

Na "Kwadrans bez muzyki" w czwartek (9.01) w godz. 11.00-11.15 zaprasza Monika Gigier.

dz/am

Zobacz więcej na temat: Dwójka Dziady Monika Gigier
Czytaj także

Jarosław Kilian: "Dziady. Śladami Adama Mickiewicza" to współczesne spotkanie z duchami

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 17:00
- Głównym wehikułem tej realizacji "Dziadów" jest muzyka i pieśni. Do współpracy zaprosiłem Adama Struga, śpiewaka, etnomuzykologa, kompozytora i jego chór Monodia Polska. Adam Strug będzie Guślarzem, będzie wygłaszał jego inkantacje mówione i śpiewane. Sięgamy do źródeł, ale zależało mi na tym, aby to były nasze "Dziady" współczesne - mówił w Dwójce reżyser Jarosław Kilian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera "Dziadów" w języku gruzińskim. To część projektu Instytutu Teatralnego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 15:32
Spektakl w tbiliskim Teatrze Liberty jest częścią projektu, jaki w 2021 roku zainicjowany został przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. O wyjątkowym wydarzeniu - premierze III części "Dziadów" Adama Mickiewicza w języku gruzińskim - opowiedzieli w Dwójce Andro Enukidze - reżyser, a także profesor Artur Grabowski i profesor Marek Troszyński, którzy cały projekt otoczyli opieką merytoryczną.
rozwiń zwiń