- "Dziady. Śladami Adama Mickiewicza" to wyjątkowy spektakl, który powstał na podstawie fragmentów dzieła Adama Mickiewicza.
- Realizowany będzie na żywo 31 października w kilku lokalizacjach na Litwie, między innymi w Wilnie.
- O spektaklu rozmawialiśmy z reżyserem jednej z jego części - Jarosławem Kilianem.
Jarosław Kilian - reżyser jednej z części "Dziadów"
Na początku przedstawienia pojawi się cmentarz w podwileńskich Solecznikach, gdzie - według niektórych źródeł - Adam Mickiewicz miał być świadkiem zaduszkowych obrzędów dziadów. Sceną dla Wielkiej Improwizacji będzie wileńska Cela Konrada, mieszcząca się w jednym z miejsc, w którym przez pół roku poeta mógł być więziony wraz z towarzyszami. O spektaklu rozmawialiśmy z reżyserem jednej z jego części - Jarosławem Kilianem.
Od części drugiej wszystko się zaczyna
- Z "Dziadami" jest jak z "Gwiezdnymi wojnami", nie wiadomo, która część jest pierwsza, druga, czwarta. Mnie przypadła część druga: "Widma, czyli gusła", ta, od której wszystko się zaczyna. Następnie w dalszej części tego tryptyku znajdzie się "Bal u senatora", realizowany i transmitowany z Wilna. A potem Cela Konrada i Wielka Improwizacja, która również będzie transmitowana - zapowiedział gość Dwójki. Transmisja rozpocznie się o godz. 20.30 na antenie TVP 1.
12:54 2023_10_26 16_32_07_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Jarosław Kilian: "Dziady. Śladami Adama Mickiewicza" to współczesne spotkanie z duchami (Wybieram Dwójkę)
Auksztota - niezwykłe miejsce, góra pełna krzyży
Jarosław Kilian podkreślił, że część, którą reżyseruje, zostanie zrealizowana na pograniczu Litwy i Żmudzi. - Auksztota to niezwykłe miejsce, góra, na której od powstania listopadowego ludzie ustawiali krzyże, upamiętniali jego ofiary. Później kolejne krzyże dostawiono po powstaniu styczniowym. To miejsce stało się celem pielgrzymek, potem stawiano krzyże ofiar obu wojen światowych i sowieckich rzezi. W ten sposób powstał palimpsest krzyży ludowych, także maleńkich dewocjonaliów. Jest tam 200 tys. krzyży, a za każdym z nich jest wspomnienie zmarłego, zaginionego. To niezwykłe miejsce do wywoływania polskich duchów i dziadów - stwierdził rozmówca Jakuba Kukli.
Adam Strug będzie Guślarzem
Reżyser opowiedział o realizacji widowiska. - Tutaj głównym wehikułem jest muzyka i pieśni. Do współpracy zaprosiłem Adama Struga, śpiewaka, etnomuzykologa, kompozytora i jego chór Monodia Polska. Adam Strug będzie Guślarzem, będzie wygłaszał jego inkantacje mówione i śpiewane. Sięgamy do źródeł, ale zależało mi na tym, aby to były nasze "Dziady" współczesne. Konfrontujemy się z tym świętym miejscem, tą górą, może z naszymi zmarłymi i duchami.
Czytaj też:
"Dziady" to odwołanie do najgłębszych, mitycznych korzeni
Dodał, że "Dziady" to niezwykłe dzieło. - W tradycji europejskiej jest to odwołanie do najgłębszych, mitycznych korzeni. Mickiewicz sam uczestniczył w tych obrzędach, obszerne fragmenty drugiej części "Dziadów" są dosłownie "z gminnej poezyji wzięte". Reżyseria tego dzieła to radość i trwoga, podejmujemy ryzyko realizacji na żywo - zaznaczył Jarosław Kilian.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Jarosław Kilian (reżyser, wykładowca akademicki, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie)
Data emisji: 26.10.2023
Godzina emisji: 16.30
mo