Wizyta w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2025 11:00
W audycji odwiedziliśmy Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży i obejrzeliśmy prezentację dostępnej tam Naukowej Kolekcji Zoologicznej. A oprowadzał nas po niej dr hab. Tomasz Samojlik - pracownik Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży oraz twórca komiksów o tematyce przyrodniczej.
Tomasz Samojlik i Aldona Łaniewska-Wołłk
Tomasz Samojlik i Aldona Łaniewska-WołłkFoto: Małgorzata Gałysz-Wróbel

Zbiory te są gromadzone od blisko 80 lat i stanowią unikalny materiał do różnego rodzaju badań w skali przestrzennej i czasowej. Znajduje się w niej około 200 000 okazów, należących do 90 dziko żyjących gatunków ssaków z obszaru Polski, oraz materiał porównawczy, obejmujący ponad 160 gatunków ze świata.


Posłuchaj
16:04 _PR2 (mp3) 2025_02_11-11-01-13.mp3 Wizyta w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

 

W kolekcji przechowywane są czaszki, szkielety i kości, tkanki i narządy, a także wysuszone skóry ssaków oraz wypchane okazy zwierząt. Bogactwo gatunków ssaków, gromadzonych w tej instytucji w naukowej kolekcji zoologicznej, jest cennym zapisem różnorodności biologicznej nie tylko Puszczy Białowieskiej, skąd pochodzi większość okazów, ale również Podlasia i całej Polski.


***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowanie: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 11.02.2025

Godz. emisji: 11.00

Czytaj także

"Zawsze miałam zew lasu". Simona Kossak o Puszczy, domu pełnym zwierząt i świadomym życiu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 06:00
- Dziś zwyciężyła mentalność: "ja tu i teraz". Wytnę ostatnie drzewo, zatruję ostatnią rzekę, by coś kupić albo coś zużyć. Ale to, że dla mojego dziecka już nie będzie tlenu, guzik mnie obchodzi – mówiła w 2002 roku w Polskim Radiu Simona Kossak, opisując stosunek człowieka do otaczającego go świata. Sama, z rodu wielkich malarzy, wybrała życie z naturą. I o tej naturze z pasją opowiadała. Na ekrany kin wchodzi właśnie film "Simona Kossak" poświęcony tej niezwykłej postaci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja przez zabawę. Czy wróble mogą być bohaterami komiksu?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2024 12:20
Jak połączyć dobrą zabawę z edukacją przyrodniczą? Odpowiedzią jest… komiks. "Detektyw Wróbel i tajemniczy przybysze" - taki tytuł nosi trzecia część komiksowej serii autorstwa Adama Wajraka i Tomasza Samojlika. Jej akcja, okraszona kryminalną tajemnicą, dzieje się w mieście, a głównymi bohaterami są ptaki, m.in. wróble, sikorki i gołębie.
rozwiń zwiń