Rzeczpospolita ormiańska

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 11:53
Ormianie – lud rozproszony i zapomniany. Czy wiemy o nich cokolwiek więcej niż to, że byli i są?
Ewangeliarz iluminowany, skryptorium ormiańskie XVIXVII wiek. Eksponat wystawy w krakowskim Muzeum Narodowym Ormianie polscy. Odrębność i asymilacja, 1999 r.
Ewangeliarz iluminowany, skryptorium ormiańskie XVI/XVII wiek. Eksponat wystawy w krakowskim Muzeum Narodowym "Ormianie polscy. Odrębność i asymilacja", 1999 r. Foto: PAP/JACEK BEDNARCZYK

9 sierpnia w ramach współpracy Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich z Warszawską Inicjatywą Kresową w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbyła się "Ormiańska sobota". Poprzez wykłady, projekcje filmów, a nawet degustacje potraw organizatorzy przybliżali uczestnikom kulturę i historię Ormian.
We wtorek wieczorem, w reportażu z "Ormiańskiej soboty", o tej zapomnianej kulturze opowiedzą nam m.in. dominikanin ojciec Marek Miławicki, Monika Agopsowicz, autorka książki "Rzeczpospolita ormiańska", i przedstawiciel mniejszości ormiańskiej Edward Mier-Jędrzejowicz.
Na audycję z cyklu "Kwadrans bez muzyki" zaprasza Hanna Szczęśniak
12 sierpnia (wtorek), godz. 22.45-23.00

jp/mc

Zobacz więcej na temat: KULTURA Hanna Szczęśniak
Czytaj także

Żydowska pamięć Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 12:57
- Zwykle czcimy rocznicę powstania w getcie warszawskim, mówiąc o heroizmie i godnej śmierci żołnierzy ŻOB. Rzadko wspominamy tych zagonionych i przerażonych cywilów, wywożonych tysiącami na stracenie - mówił w Dwójce Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyganie-Europejczycy. Spotkanie z romską sztuką

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 13:00
Romska malarka Małgorzata Mirga w czasie studiów zaczęła uświadamiać sobie swoją tożsamość i to, że musi ona jakoś zaistnieć. Dziś jest organizatorką warsztatów, na które zaprasza do Polski romskich twórców z całej Europy.
rozwiń zwiń