"Skarby epoki Piastów". Mała wielka wystawa na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 15:26
- Ta wystawa nie jest wielka, natomiast ona jest wyjątkowa i wielka pod względem obiektów, które udało się tu zgromadzić. Są to obiekty ze skarbców kościelnych i zbiorów muzealnych. Dzięki temu została stworzona przestrzeń, której nie zawaham się określić mianem rekonstrukcji skarbca korony Piastów - mówił w Dwójce prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Audio
  • O wystawie "Skarby epoki Piastów" na Wawelu (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Skrzyneczka z kości słoniowej. Paryż, około 13301350 (kość słoniowa, srebro złocone, emalia). Kraków, skarbiec katedry na Wawelu
Skrzyneczka z kości słoniowej. Paryż, około 1330–1350 (kość słoniowa, srebro złocone, emalia). Kraków, skarbiec katedry na WaweluFoto: Łukasz Michalak/mat. prom.

Szczerbiec pap 1200.jpg
Tajemnice miecza królów Polski

Nowa wystawa "Skarby epoki Piastów" prezentuje ponad 50 dzieł sztuki liturgicznej i zdobniczej z pierwszych wieków polskiej państwowości. Insygnia władzy królewskiej sąsiadują z symbolami władzy duchowej, ukazując fundamenty świata Piastów. Jest Szczerbiec, włócznia św. Maurycego, czara włocławska, krzyż z diademów, pamiątki po św. Kindze, a także kobieca korona ze Skarbu Średzkiego.

Goście audycji: prof. Andrzej Betlej, kurator wystawy Krzysztof Czyżewski i dr Piotr Rabiej z Zamku na Wawelu wyjaśniali, jaką historię opowiadają prezentowane eksponaty, w jakim kontekście powstawały i komu służyły.

Wystawa "Skarby epoki Piastów" upamiętnia siedemsetną rocznicę koronacji Władysława Łokietka na króla Polski, która odbyła się na Wawelu 20 stycznia 1320 roku. Ekspozycję można zwiedzać do 17 kwietnia.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Bartosz Panek

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 15.00

pg/ac

Czytaj także

Średniowieczna poezja bożonarodzeniowa

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 12:33
W "Kryzysie wieku średniego" w związku ze zbliżającymi się świętami rozmawialiśmy o średniowiecznej twórczości poetyckiej Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tristan i Izolda zdekonstruowani

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 10:35
W audycji przyjrzeliśmy się wersjom legendy tristanowskiej oraz jej pochodzeniu i środowisku, w którym powstała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Średniowieczne roboty

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 21:02
Magiczno-techniczne automaty budowały w literaturze z epoki nastrój cudowności lub przepychu, ale nie były wcale wyłącznie wytworami wyobraźni. Przekonać o tym można było się w audycji "Kryzysu wieku średniego".
rozwiń zwiń