Audycja dokumentalna "Włodzimierz Wysocki - poeta gitary" to wspomnienie o niezwykle utalentowanym, zmarłym młodo pieśniarzu, aktorze i poecie. Autor około 600 pieśni, znanych dziś już nie tylko w Rosji, ale i na całym świecie, za życia nie doczekał się wydania swoich wierszy. Pieśni Wysockiego, krążące w całej Rosji w "samizdatowych" nagraniach, nie zostały utrwalone oficjalnie. Mówiły bowiem o zjawiskach wynaturzonej, radzieckiej rzeczywistości lat 60. i 70., ograniczeniu wolności i absurdach życia codziennego. Sam Wysocki, poślubiwszy francuską aktorkę Marinę Vlady, napotykał liczne utrudnienia w kontaktach z żoną. Ona miała prawo tylko do dwutygodniowych wiz, on przez długi czas nie mógł wyjechać do Francji.
O swojej intelektualnej przygodzie z Włodzimierzem Wysockim opowiadał dr Grzegorz Szymczak z Instytutu Rusycystyki UW: mówił m.in. o młodości Wysockiego, jego studiach i początkach pracy w teatrze.
Nasz gość przypominał wybrane epizody z biografii Wysockiego, mówił m.in. o jego dziwnej obecności w życiu artystycznym Rosji (oficjalnie nieznany, bez wydawanych płyt, nieoficjalnie, dzięki różnym występom, bardzo popularny).
Tematem rozmowy była także twórczość rosyjskiego barda: jej cechy swoiste (liryzm, mowa ezopowa) oraz jej odbiór w ojczyźnie autora. Grzegorz Szymczak wspominał również o związkach Wysockiego z Polską oraz opowiadał o jego śmierci – okazuje się, że przeszkadzała ona w trwającej wówczas w Moskwie olimpiadzie...
Rosyjskiego barda wspominali również Daniel Olbrychski (mówił o ukochanej Wysockiego - Marinie Vladi oraz o pogrzebie pieśniarza, na którym młodzi, na znak żałoby, palili na wielkich ogniskach swoje gitary) i Wojciech Młynarski.
Audycję przygotowała Bożena Markowska.