Młodzi Węgrzy online

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 23:00
W niedzielny wieczór w Dwójce przyjrzymy się młodej węgierskiej dramaturgii: porozmawiamy o sztuce Jánosa Háya "Most nad doliną".
Audio
  • Iwona Malinowska i Janusz Majcherek o sztuce "Most nad doliną" Jánosa Háya. (Świat na scenie/Dwójka)
Młodzi Węgrzy online
Foto: Glow Images/East News

János Háy znany jest w Polsce z wystawień scenicznych sztuki "Geza – dzieciak". W audycji z cyklu "Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej" Iwona Malinowska i Janusz Majcherek omówią inny dramat węgierskiego twórcy: sztukę "Most nad doliną" zamieszczoną w wydanej właśnie przez ADiT antologii sztuk "Młodzi Węgrzy online".
"Most nad doliną" ma oryginalną konstrukcję: obok scen realistycznych występują sceny marzenia, snu, wyobrażeń, co znajduje rozwiązanie w odpowiednim rozplanowaniu przestrzeni scenicznej. Poza tymi dwoma rzeczywistościami funkcjonuje Narrator – persona we współczesnym dramacie rzadko spotykana.
Sztuka Jánosa Háya to opowieść o samotności młodych ludzi, nieznajdujących zrozumienia i oparcia u dorosłych. Główny bohater, Peter, jest chłopakiem bardzo wrażliwym: ze swoim odbiorem rzeczywistości nie może znaleźć miejsca ani w rodzinie podporządkowanej kultowi pieniądza, ani w szkole pozbawionej autorytetów. Liczy na miłość. Ale dziewczyna, którą obdarzył uczuciem, wydaje się nie odwzajemniać tej miłości z podobną siłą. Peter jednak wierzy, że jest inaczej. Finał sztuki jest niestety tragiczny…
"Most nad doliną" przetłumaczyły Jolanta Jarmołowicz i Iga Nowak. We fragmentach, których wysłuchamy w audycji, wystąpili: Marta Kurzak i Rafał Fudalej.                  
Program 2 Polskiego Radia objął patronatem antologię sztuk węgierskich "Młodzi Węgrzy online".
26 maja (niedziela), godz. 21.30

Zobacz więcej na temat: TEATR Węgry
Czytaj także

Paw od Grety Garbo jak Mewa Czechowa

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 20:00
- To bardzo solidny, w klasycznych kryteriach gatunku, dramat, ale też sztuka pełna literackich aluzji i tropów - mówi o "Greta Garbo przyjechała" Franka McGuinnessa Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Savyon Liebrecht o wojnie, miłości i konflikcie kultur

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 14:00
Ta izraelska pisarka stworzyła w sumie pięć sztuk, zaczynała zaś od opowiadań. Mimo że dziś cieszy się w swym kraju popularnością, jej drogę na scenę znaczyły przeszkody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura pisana z nienawiści. Twórczość Elfriede Jelinek

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 03:00
- Ta antypatyczna pisarka nienawidzi całego świata; stąd obecna w jej prozie i dramatach agresywność, impertynencja oraz szczerość do bólu - mówił w Dwójce, w rozmowie z Iwoną Malinowską, Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń