Dzień wcześniej w Krakowie odbędzie się koncert i całonocne czuwanie modlitewne. Ci, którzy 26 i 27 kwietnia przyjdą wieczorem na ul. Franciszkańską, zobaczą widowisko multimedialne, podczas którego dzięki materiałom archiwalnym papież znów pojawi się w słynnym oknie.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który 27 kwietnia będzie w Watykanie, zapewnił w środę, że będzie myślami także w Krakowie. - Będę w Rzymie, ale będę pamiętał o tym, co będzie się działo w Krakowie, bo te miejsca są mi bardzo bliskie i były też bliskie Janowowi Pawłowi II - powiedział dziennikarzom kard. Dziwisz.
Jak wyznał, kanonizacja Jana Pawła II to dla niego "wielkie przeżycie". - Byłem z nim tutaj w Krakowie 20 lat, a potem 27. Mówiłem do niego księże arcybiskupie, księże kardynale, potem Ojcze Święty, a dzisiaj Święty Święty Ojcze. To wielkie przeżycie dla mnie zwracanie się do niego od niedzieli 27 kwietnia, tak jak do każdego świętego, z tym że do bardzo bliskiego - dodał.
Kanonizacja Jana Pawła II - czytaj więcej >>>
Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przybywają tego dnia tysiące pielgrzymów, także i w tym roku spodziewanych jest przyjazd od 100 do 150 tys. wiernych.
Uroczystości kanonizacyjne będą transmitowane zarówno do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach jak i do znajdującego się obok Sanktuarium bł. Jana Pawła II. W obu tych miejscach zaplanowano w sobotę całonocne czuwania modlitewne.
- Chcielibyśmy, aby Sanktuarium Jana Pawła II było sanktuarium macierzyństwa, bo już dziś wielu rodziców przychodzi, by prosić o potomstwo. Dostajemy też wiele podziękowań za narodziny dzieci - mówił w środę prezes Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" ks. prałat Jan Kabziński.
Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia - Jan Paweł II >>>
John Allen, watykanista, CNN Newsource/x-news
W sobotę wieczorem na błoniach okalających sanktuarium odbędzie się misterium "Kolory miłosierdzia" organizowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.
- Misterium będzie złożone z dwóch części. Pierwsza będzie mieć charakter religijny i oparta zostanie o teksty z nauczania Jana Pawła II, z "Dzienniczka" św. Faustyny oraz o teksty św. brata Alberta Chmielowskiego. Druga część będzie miała charakter artystyczny - mówiła dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego Agata Szuta.
W misterium wystąpią m.in. Golec uOrkiestra, Edyta Geppert, Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Monika Kuszyńska, Alicja Majewska, Ryszard Rynkowski, Anna Wyszkoni, Zygmunt Staszczyk, Mieczysław Szcześniak. Koncert transmitować będzie TVP1, a poprowadzą go Alicja Bachleda-Curuś, Agata Młynarska i Krzysztof Ziemiec.
W sobotę i niedzielę wieczorem na fasadzie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zostanie zaprezentowane widowisko multimedialne w technologii 3d, przedstawiające Jana Pawła II w czasie pielgrzymek do Polski i podczas spotkań z młodzieżą zgromadzoną pod oknem.
W niedzielę o godz. 12.30 w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie - Łagiewnikach odprawiona zostanie pierwsza msza św. dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. O godz. 18 na Małym Rynku odbędzie się koncert pt. "Krakowscy artyści swojemu Świętemu", na który zaprasza Miasto Kraków oraz Śródmiejski Ośrodek Kultury. W koncercie wezmą udział m.in. Renata Przemyk, Anna Szałapak, Lidia Jazgar, Zbigniew Wodecki, Zespół Kroke i Marek Bałata.
mr, PAP