Stanisław Gałoński w cyklu "Zapiski ze współczesności" opowiadał o najważniejszych wydarzeniach swojego życia. W jednej ze swych gawęd współzałożyciel Capelli Bydgostiensis i Capelli Cracoviensis mówił o twórcach, którzy wpłynęli na jego warsztat. Jednym z nich był Witold Krzemieński: - Nauczył mnie dużo jeśli chodzi o pracę z orkiestrą, zwłaszcza smyczkową, bo on był smyczkowcem. Do tego był dla mnie bardzo życzliwy, nawet kiedyś w nocy, gdy byłem studentem, przyszedł do mnie, żeby mnie przestrzec, bo ktoś coś o mnie mówił na naradzie w rektoracie.
Drugim mistrzem Stanisława Gałońskiego był dyrygent Bohdan Wodiczko, który nauczył bohatera audycji, by unikał bycia nazbyt romantycznym. - On był bardzo kostyczny, u niego trzeba było grać dokładnie tak jak w nutach. Wszczepił mi szacunek do tekstu muzycznego.
W audycji współtwórca festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, a także Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej opowiadał także o przedwojennym Podolu, czasach wojny, ale też o pierwszych koncertach.
***
Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Przygotowała: Anna Skulska
Gość: Stanisław Gałoński (dyrygent)
Data emisji: 1-5.10.2018
Godzina emisji: 12.45
bch/mko