15:14 2020_11_16 12_44_58_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Jerzy Artysz opowiada o domu rodzinnym Zapiski ze współczesności/Dwójka)
16:26 2020_11_17 12_42_51_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Jerzy Artysz wspomina edukację i lata okupacji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
15:53 2020_11_18 12_44_07_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Jerzy Artysz o swoich mistrzach i pierwszych sukcesach, a także latach powojennych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
16:03 2020_11_19 12_43_57_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Jerzy Artysz o występach i pracy nad rolami (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
15:48 2020_11_20 12_44_07_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Jerzy Artysz o pedagogice, podróżach i związkach z Hiszpanią (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Wybitny śpiewak i pedagog Jerzy Artysz jest absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, gdzie kształcił się w klasie prof. Marii Halfter, po czym studia wokalne kontynuował w Mediolanie u Marii Carbone-Rossini. Laureat międzynarodowych Konkursów wokalnych w Moskwie, Hertogenbosch, Tuluzie i Genewie, przez 26 lat był solistą Teatru Wielkiego w Warszawie.
Artysta urodził się w 1930 w Sochaczewie. Jak mówił, jego dzieciństwo było beztroskie, a w domu panowały duch patriotyzmu i muzyka. Tam również zaczęła się jego fascynacja operą i pierwsze próby wokalne.
- To był okres pierwszego mojego styku z dźwiękiem. Pamiętam jak ojciec przyniósł do domu wspaniały radioodbiornik Telefonikę i do tej pory pamiętam pierwsze wrażenie ze styku z głosem Jana Kiepury. Chodzi mi o wrażenie, ja się zafascynowałem tym, co śpiewa ten pan. To była "La Danza" Rossiniego i pamiętam - "mamma mia, mamma mia". Zacząłem to wszystko wyśpiewywać dosyć głośno. Sąsiedzi się tylko użalali nad dzieciakiem, że lamentuje od rana - i takie to były moje początki z dźwiękiem.
Źródło: jgutiermusica/Falstaff
Wśród wspomnień profesora z dzieciństwa szczególne miejsce zajmują wycieczki do Żelazowej Woli. - Pamiętam wygląd i atmosferę Żelazowej Woli. Byłem oczarowany jako dziecko tymi instrumentami i otoczeniem. Utrata była czysta, park może nie tak zadbany jak teraz. To wszystko na mnie oddziaływało mocno, bliskość Żelazowej Woli zaważyła na mojej psychice już jako dziecka - opowiadał.
Jerzy Artysz ma w repertuarze najważniejsze partie barytonowe w dziełach muzyczno- scenicznych od wczesnego baroku po współczesność. Współpracował także jako śpiewak i reżyser z Warszawską Opera Kameralną.
Czytaj więcej:
Koncertował w niemal w całej Europie. Śpiewał na scenach Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Włoch, ZSRR, a także w Izraelu, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, występował z wieloma znakomitymi śpiewakami. Wielokrotnie był gościem Festiwalu Warszawska Jesień oraz wielu innych festiwali muzycznych. Ma w dorobku wiele nagrań. W 1994 nagrał dla wytwórni Harmonia Mundi oratorium Los Improperios Federica Mompou.
Działalność estradową łączył od wielu lat z pedagogika ucząc w Warszawskiej Akademii Muzycznej , także prowadząc w wielu krajach mistrzowskie kursy, był też dyrektorem artystycznym szkoły operowej w Barcelonie. Zapraszany jest do jury międzynarodowych konkursów wokalnych w Warszawie, Barcelonie, Bussetto, Genewie i Tuluzie.
W Zapiskach ze współczesności prof. Jerzy Artysz opowiadał o pracy na wielu estradach świata, ale też wspominał dom rodzinny, lata edukacji, wojnę i ludzi, których spotkał na swojej drodze życia.
***
Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Gość: Jerzy Artysz (wybitny śpiewak i pedagog)
Data emisji: 16-20.11.2020
Godzina emisji: 12.45