50 lat Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 12:45
Filia Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia swojego istnienia. Szkoła zaczynała działalność w kilku wynajmowanych salach, by już po kilku latach stać się kolebką lalkarstwa w Polsce. W "Zapiskach ze współczesności" spotkamy się z wykładowcami, którzy opowiedzą m.in. o początkach tej instytucji.
Wydział Lalkarski w Białymstoku w tym roku obchodzi 50 lat
Wydział Lalkarski w Białymstoku w tym roku obchodzi 50 latFoto: Shutterstock/Riderfoot

Filia Sztuki Lalkarskiej mieści się w centrum Białegostoku, w obszernym, secesyjnym gmachu, w którym zachowały się fragmenty dekoracji z początku XX wieku. Oprócz sal wykładowych, sal ćwiczeń aktorskich i lalkowych, pracowni teatralnych, plastycznych i muzycznych, auli, biblioteki, pracowni technicznych i warsztatów szkolnych, swoją siedzibę ma tam Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego.

Jego scena to nie tylko miejsce prezentacji studenckich, ale także miejsce spotkań z ciekawymi zjawiskami we współczesnym świecie teatru lalek.

Swoimi wspomnieniami związanymi z początkiem powstawania instytucji podzielą się profesorowie uczelni:

  • prof. Marta Rau - córka założyciela szkoły Krzysztofa Raua,
  • prof. Marek Waszkiel - historyk teatru lalek,
  • prof. Piotr Damulewicz - student z indeksem nr 1, absolwent szkoły,
  • prof. Wiesław Czołpiński - absolwent szkoły, dziś rektor całej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza,
  • dr hab. Jacek Malinowski - absolwent szkoły, dziś dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.

***

Na "Zapiski ze współczesności" zapraszamy od poniedziałku do piątku (7-11.10) w godz. 12.45-13.00. Materiał przygotowała Maria Czok.

am/kmp

Czytaj także

Marionetki, kukły, jawajki, pacynki. Jak powstają lalki używane w teatrze?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 13:58
W audycji "Kwadrans bez muzyki" przenieśliśmy się do Białegostoku, a konkretniej do pracowni lalek w tamtejszych "Teatrze Lalek". Z pierwszej ręki dowiedzieliśmy się tego, jak powstają lalki, które później oglądamy na scenie. Opowiedzieli nam o tym konstruktorzy lalek - Michał Wyszkowski oraz Krzysztof Stanik. Jacek Malinowski - dyrektor Teatru Lalek - opowiedział z kolei m.in. o źródłach pomysłów na kolejne postacie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Białymstoku - "Fotografia jest tutaj najważniejsza"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2024 18:20
Pokazy ponad 200 artystów, 30 wystaw, 3 warsztaty i 4 pokazy filmów. Do tego konkursy, wykłady, prelekcje oraz spotkania autorskie. - To program Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto. O szczegółach wydarzenia opowiedział w Dwójce Grzegorz Jarmocewicz, dyrektor artystyczny festiwalu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatry lalek to sztuka tylko dla najmłodszych? "To stereotyp"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 21:29
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej będzie wyjątkowa. Już po raz 30. w tym wyjątkowym wydarzeniu wezmą udział teatry i grupy studenckie z z Niemiec, Czech, Francji, Hiszpanii, Słowacji, Armenii, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Polski. Jacek Popławski z Teatru Banialuka w Bielsku-Białej przybliżył nam to wydarzenie oraz opowiedział o tatrach lalkarskich, które nie są przeznaczone tylko dla młodych widzów.
rozwiń zwiń